spoluprácu v Európe (OBSE) však včera vyhlásila, že voľby do Snemovne reprezentantov bieloruského Národného zhromaždenia nedosiahli medzinárodnú úroveň pre demokratické hlasovanie. Misia technických pozorovateľov OBSE vo vyhlásení uvádza, že neboli splnené ani minimálne požiadavky pre usporiadanie slobodných, férových, rovných a otvorených volieb.
Podľa vyjadrenia lídrov bieloruskej opozície nevyužila svoje hlasovacie právo väčšina voličov v mestách. Režimom autoritatívneho prezidenta Alexandra Lukašenka prísne kontrolovaná štátna televízia však vyhlásila, že celkové výsledky ukázali zlyhanie kampane liberálnej opozície a nacionalistov usilujúcich sa o bojkot volieb. K volebným urnám mohlo pristúpiť vyše 7,31 milióna oprávnených voličov.
Prezident Lukašenko, ktorý hlasovanie považuje za prípravu na svoje znovuzvolenie do úradu budúci rok, sebavedomo predpovedal, že účasť voličov výrazne presiahne 50-percentnú hranicu potrebnú pre platnosť volieb.
Predsedníčka bieloruskej Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Lidia Jermošinová oznámila, že 50-percentná bariéra bola jasne prekročená iba pri rozhodovaní o 82 z celkom 110 mandátoch v dolnej komore parlamentu.
Počet odovzdaných hlasov nie je dostatočný vo žiadnom z volebných okrskov v mestách Brest, Vitebsk, Baranoviči a Borisov. Krátko pred zatvorením volebných miestností všetko nasvedčovala tomu, že i v metropole Minsk s dvoma miliónmi obyvateľov vyústi situácia do rovnakého výsledku.
Voľby sú podľa bieloruskej Ústrednej volebnej komisie platné v 96 z celkového počtu 110 volebných obvodoch.
V 14 obvodoch sa budú voľby z dôvodu nesplnenia zákonom stanovenej minimálne 50-percentnej účasti voličov opakovať. Medzi okrskami, kde budú voliči voliť opakovane, sú aj tri volebné obvody v bieloruskom hlavnom meste. V ďalších 15 volebných okresoch Minsku sú voľby podľa ÚVK platné.
Lukašenko dúfa, že zvolenie poslancov vo voľbách s vysokou účasťou presvedčí Západ, aby prehodnotil odsúdenie, ktoré vyniesol na jeho adresu, keď v roku 1996 rozpustil predchádzajúci zákonodarný zbor, rozšíril svoje právomoci a predĺžil funkčné obdobie prezidentského úradu. Na adresu západných krajín povedal, že sa svojim postojom len zdiskreditujú v očiach Bielorusov. Dodal tiež, že v jeho krajine nie je menšia demokracia ako v Británii, čo nakoniec podľa neho dokázali tunajšie nedávne štrajky proti cenám pohonných hmôt.
Alexander Lukašenko okrem toho podporil svojho bývalého juhoslovanského kolegu Slobodana Miloševiča - označil ho za výborného človeka a patriota, ktorý pre svoju krajinu urobil všetko, čo mohol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.