informoval hlavný architekt mesta Košice Peter Murko, v roku 2001 začne v Košiciach výstavba troch hypermarketov známych zahraničných sietí.
"Ešte v rokoch 1992-93 sa spracovali štyri ponukové plochy, kde by sa mohli hypermarkety v súlade s územným plánom postaviť. Hypemarketom je obchodné centrum na ploche zhruba 5 až 10 tisíc metrov štvorcových zastavanej plochy. Vytipovali sme územie pri Elektromonte na Alejovej ulici, ďalej lokalitu v MČ Džungľa, kde sa už zrealizovala výstavba Tesca, na sídlisku Nad Jazerom oproti Mlynu a štvrtou lokalitou bola Moldavská oproti Baumaxu," vysvetlil nám P. Murko.
Dlho sa v meste nedialo nič, no v súčasnosti sú prípravy na výstavbu rozbehnuté v niekoľkých spoločnostiach naraz.
"Na Alejovej ulici sa už oploťuje pozemok, dáva sa dole zemina a na jar začne spoločnosť Manta Group stavať obchodno-spoločensko-kultúrne centrum s hypermarketom francúzskej siete Carefure na ploche 15-17 hektárov," prezradil hlavný architekt mesta.
Podľa slov zástupcu spoločnosti Manta Group Karola Forgáča si výstavba obchodného centra v prvej etape vyžiada investície v objeme 700 miliónov, celkovo až 1,5 miliardy korún, pričom pri výstavbe budú využívať firmy z košického regiónu. Generálnym dodávateľom bude francúzska spoločnosť Campenon Bernard SGE. Okrem hypermarketu potravín, v obchodnom centre na Alejovej ulici nebude chýbať sieť butikov, služieb, kín a reštaurácií. Na svoje si prídu aj domáci kutilovia, záhradkári, ale aj motoristi, ktorí tam okrem autoservisu nájdu aj predajne náhradných dielov. Obchodné centrum vyrastie na pozemkoch, ktoré francúzski investori vykúpili od súkromných osôb. Obchodné centrum spoločnosti Manta Group prinesie 1200 pracovných príležitostí.
"Ďalšou lokalitou, kde by malo vyrásť zaujímavé obchodné centrum taktiež s doplnkovými službami je na Červenom raku, presnejšie územie na konci Všešportového areálu pri rozostavanom diaľničnom obchvate Košíc. Tu chce na jar začať stavať spoločnosť Optima Corporation, pričom v tomto centre bude prvý hypermarket holandskej siete Ahold na Slovensku. Územné rozhodnutie je už vydané, na majetkovo-právnom vysporiadaní sa doteraz intenzívne pracovalo a už nič nebráni tomu, aby sa mohlo najneskôr na jar začať," vysvetlil P. Murko.
Pozemky kúpila spoločnosť Optima Corporation od mesta Košice, VSŽ a súkromných osôb. Ako nás informoval JUDr. Dezider Jančík, právny zástupca spoločnosti, centrum by malo byť postavené za 12 až 18 mesiacov, pričom predpokladá vytvorenie asi 800 pracovných príležitostí. Celú výstavbu bude financovať štvrtá najväčšia banka na svete, holandská ABM AMRO, ktorá chce v areáli realizovať aj výstavbu svojho reprezentačného centra a otvoriť tu svoju prvú pobočku na Slovensku. Predpokladané investície sa vyšplhajú celkovo k trom miliardam korún. Centrum v lokalite Červený rak bude pozostávať z hypermarketu, veľkého obchodného domu s nábytkom, tenisových kurtov, squashu, umelého klziska, kolkárne, multikina a reštaurácií, pričom k dispozícií by malo byť aj zhruba 3 tisíc parkovacích miest.
"Oproti Baumaxu, na pozemkoch pri vysokoškolských internátoch na Luniku VIII chce postaviť svoj supermarket potravín nemecká spoločnosť Kaufland. Súkromní majitelia pozemkov sa roky snažili predať 4,5 hektárov vcelku, mesto však malo podmienku, aby jeden hektár ostal voľný pre výstavbu vysokej školy ekonomickej v budúcnosti. Kaufland podmienku splnil a podľa toho, čo som videl v Poprade a v Prešove, kde už ich supermarkety stoja, sú schopní výstavbu zrealizovať zhruba za tri mesiace," poodhalil ďalšiu aktivitu zahraničných spoločností hlavný architekt mesta.
Ani severná časť mesta-sídlisko Ťahanovce-nezostala zabudnutá. Hneď pri vstupe na sídlisko na ploche približne šesť hektárov začala s výstavbou veľkoobchodu pre podnikateľov spoločnosť Metro, ktorú poznáme z Miškolca, či Viedne.
Ako ďalej prezradil P. Murko, na výstavbu svojho druhého obchodného domu sa chystá spoločnosť Baumax v lokalite pri hypermarkete Tesco v Mestskej časti Džungľa.
"Architektonicky zaujímavejšie by mala vyzerať realizácia obchodného centra na pozemkoch oproti Bieleho domu, kde občas kočujú kolotoče. Keďže ide o centrum mesta, nemôže tam byť postavený jednoduchý objekt typu Baumax, alebo Tesco, ale podľa schváleného regulačného plánu minimálne dvoj až päťpodlažná mestotvorná budova. Územie odkúpila od mesta nemecká skupina a zatiaľ je to v štádiu cibrenia projektu, keďže oni majú záujem postaviť čo najjednoduchší objekt a my trváme na tom, že to nesmie byť žiadna jednoduchá hala,"povedal o nemeckých aktivitach tzv. salerovej výstavby Peter Murko.
Jediným slovenským subjektom, ktorý chce priestory bývalých mliekarní premeniť na hypermarket so slovenskými výrobkami je výrobné družstvo Jednota.
V Košiciach sa pokúšala nájsť lokalitu na výstavbu aj veľká obchodná spoločnosť Tri Granit Development, ktorá už otvorila v Bratislave obchodné centrum Polus, ale jej podmienkou bolo oveľa väčšie územie ako lokalita na rohu Moldavskej a Alejovej ulice. To by však bolo možné len za podmienky, že mesto povolí zmenu územného plánu a časť jestvujúcich športovísk na VŠA nechá zlikvidovať. Vedenie mesta s tým jednoznačne nesúhlasilo a tak Tri Granit nateraz z Košíc so svojimi aktivitami vycúval.
"Dlho, dlho sa nič nedialo a odrazu máme v Košiciach doslova pretlak zahraničných spoločností, ktoré chcú v budúcom roku vybudovať a otvoriť svoje obchodné centrá. Pre stavebné firmy z nášho regiónu je to určite dobrá správa, že budú mať pracovné príležitostí, výhody to prinesie aj občanom. Ak budú chcieť hypermarkety prosperovať, budú sa musieť o zákazníka pobiť. Prilákať ho kvalitnejším sortimentom a samozrejme aj cenami,"prorokuje hlavný architekt mesta Košice Peter Murko, ktorého napriek hyperaktivite zahraničných hypermarketových sietí mrzí, že o Košice zatiaľ neprejavila záujem švédska nábytkárska sieť IKEA. Košiciam pritom obchodný dom s nábytkom a bytovými doplnkami s kvalitných materiálov a prijateľnými cenami veľmi chýba.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.