Nad Francúzskom sa bude dva dni vznášať vôňa kávy
Po štvrtý raz po sebe budú môcť Francúzi spoznávať chuť nápoja, ktorého bôby pochádzajú od rôznych pestovateľov z rozličných častí sveta. Kávu pred prípravou čerstvo pomelú rôznymi spôsobmi - na hrubo, alebo naopak na jemno, v klasickom ručnom mlynčeku alebo v mlynčeku elektrickom.
Francúzi si počas sviatku kávy môžu uvedomiť aj ďalší fakt: musia obhajovať svoju povesť v tom, že napríklad v roku 1999 vypili približne 35 miliárd šálok kávy. Káva je vo Francúzsku tretí najviac požívaný nápoj po minerálnej vode, ovocnej šťave, ale pred - vínom, zdôrazňuje Le Figaro.
Napriek tomu Francúzi nevypijú viac kávy ako napríklad Američania, či Briti a Taliani. V jej spotrebe len na ôsmom mieste - ďaleko za Fínmi, ktorí vypijú 11,38 kilogramu kávy ročne na obyvateľa, ďalej napríklad za Rakúšanmi (8,19 kilogramu), Švédmi (8,11 kilogramu), Holanďanmi (7,87 kilogramu), Švajčiarmi (7,3 kilogramu) či Nemcami (7, 10 kilogramu).
Pokiaľ ide o spôsob pitia kávy, nič nie je zakázané, zdôrazňuje denník. Trocha cukru, alebo zopár kvapiek mlieka môžu len vyzdvihnúť arómu dobrej kávy. Naopak, ak sa káva nevydarí a je zlá, nič ju už nezachráni, uzatvára Le Figaro.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.