Moskve vicepremiér ruskej vlády Iľja Klebanov. Podpredseda vlády vedie osobitnú vládnu komisiu pre vyšetrenie príčin tragédie.
Plavidlo na jadrový pohon leží v arktických vodách na dne Barentsovho mora v hĺbke 108 metrov po havárii z 12. augusta. Supermoderná ponorka Kursk sa potopila po dvojici doteraz nevysvetlených explózii. Ruská meteorologická služba informovala, že nad Barentsovým morom fúka silný vietor a vlny dosahujú výšku až do päť metrov. Ako ďalej informoval Klebanov, operácia by sa mala začať až v utorok alebo stredu budúci týždeň. Očakáva sa, že potrvá 15-20 pracovných dní.
Generálplukovník Valerij Manilov, prvý zástupca náčelníka generálneho štábu ruskej armády, vyjadril pochybnosti ohľadom vynesenia nejakých tiel z vraku ponorky. Akcia nasleduje po záväzku prezidenta Vladimira Putina o vytiahnutí tiel námorníkov, ktorý dal príbuzným obetí. Najvyšší predstaviteľ Kremľa tak reagoval na hnev obyvateľstva, ktoré ho ostro skritizovalo za nečinnosť v prvých dňoch krízy.
Mnoho pozostalých medzičasom odstúpilo od žiadosti o vytiahnutie tiel z morských hlbín, pretože nechcú, aby sa riskovali ďalšie ľudské životy. K zmene postoja ich primälo aj to, že Moskva ohlásila plány na vyzdvihnutie celej ponorky z morského dna.
Potápačom skutočne hrozí v hĺbke smrteľné nebezpečenstvo. To spočíva nielen v ľadovej vode a temnote pri dne Barentsovho mora, ale aj v ostrých hranách a úlomkoch z ponorky. Pri najmenšom poškodení hlbokomorských potápačských oblekov ich nemá čo zachrániť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.