Železničnej polície patril záver predpoludňajšieho rokovania 41. schôdze Národnej rady SR. Podľa zámeru by spomínaným príslušníkom v roku 2001 mali vyplatiť trinásty plat, ktorý sa vypočíta zo služobného platu, avšak bez príplatku za službu v noci, cez víkend a vo sviatok. Novelou by sa súčasne mal zrušiť aj zákon z roku 1997 o pomocníkoch Policajného zboru.
Zástupcovia parlamentnej opozície kritizovali tento krok ministra vnútra Ladislava Pittnera, pretože podľa ich názoru ide návrh pod rámec súčasnej platnej legislatívy. Vedenie rezortu vnútra podľa exministra Gustáva Krajčiho nemá záujem riešiť otázky policajtov, ale svoje politické kauzy a problémy, aby sa "udržali čo najdlhšie pri moci a mohli plniť tie veci, ktoré im niekto nadiktoval". Rovnako kritizoval časť návrhu, ktorou sa ruší inštitút pomocníkov.
Krajči spomenul aj to, že v minulom roku sa nedostatok financií v rezorte, medzi iným aj na platy, kompenzoval z pokút poriadkovej a dopravnej polície.
Zákonodarcovia včera rozhodli, že podržia legislatívny proces schvaľovania vládneho návrhu zákona o stavebnom sporení. Určili, že rozhodnutie padne až v stredu 25. októbra. V rovnakom termíne budú poslanci rokovať aj o vládnom návrhu novely o zdravotnom poistení, jeho financovaní a zriadení zdravotných poisťovní.
Novelu zákona o rozpočtových pravidlách, ktorú predložila ministerka financií Brigita Schmögnerová, parlament postúpil do druhého čítania napriek výhradám poslancov, že v niektorých častiach obmedzuje ich práva predkladať návrhy zmien pri schvaľovaní štátneho rozpočtu.
Príslušníci dobrovoľných požiarnych zborov budú vzhľadom na náročnosť svojej práce v opatere Spoločnej zdravotnej poisťovne, ktorej základ tvorí bývalá poisťovňa ministerstva vnútra. Stane sa tak na základe včera schválenej príslušnej novely zákona v parlamente. Poslanci postúpili do druhého čítania aj ministrom vnútra predkladaný návrh novely zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, SIS, Zboru justičnej a väzenskej stráže SR a Železničnej polície.
Minister zdravotníctva Roman Kováč poslancom oznámil, že kabinet pripravil zvýšenie príspevku na zdravotné poistenie z terajších 13,7 na 14 percent, čo bude v prepočte znamenať na každého občana asi korunu denne. Touto úpravou podľa novely zákona dôjde k zvýšeniu objemu verejných zdrojov na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti ročne o 767,538 milióna Sk.
Zamestnanec by mal platiť 4 percentá z vymeriavacieho základu. Príspevok samostatne zárobkovo činných osôb na zdravotné poistenie by mal v globále predstavovať 119,6 milióna Sk, čo v prepočte znamená zvýšenie na mesiac na jednu osobu o 24,18 Sk. Výška maximálneho vymeriavacieho základu sa zmení z 24 tisíc na 32 tisíc korún, pričom táto zmena sa dotkne asi 5 percent ekonomicky aktívnych poistencov, čo je približne 199 300 osôb.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.