Korzár logo Korzár

Obecenstvo nebude donekonečna počúvať iba frázy, hovorí textár Ľuboš Zeman

Košice - Pesničková súťaž Košický zlatý poklad je momentálne jedinou autorskou súťažou, v ktorej si môžu vyskúšať svoje sily autori hudby a textov.

Do výberového kola tohto roku autori prihlásili 84 piesní, do finále sa dostalo desať.

Predsedom poroty bol šéfredaktor Rock FM Rádia Ľuboš Černák. Opýtali sme sa ho, či budú mať účastníci tohtoročného festivalu šancu dostať sa do éteru?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Košickým zlatým pokladom prešli mnohí interpreti, ktorí sa stali súčasťou vysielania Rock FM Radia. Od Petra Nagya, cez Beatu Dubasovú až po Maduar. Z tých mladších napríklad skupina No Name, ktorá je v súčasnosti snáď jednou z najvysielanejších. Ani skupina Jazmín, ktorá tohto roku skončila na druhom mieste, už v éteri nie je neznáma. Dúfam, že sa teraz presadí aj víťazka súťaže Editka Angyalová."

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa pozrieme dozadu, na desať uplynulých rokov, istým spôsobom nás poznamenali. Aj vo vysielaní hudobného rádia mali príznačný vývoj najprv zneli v éteri svetové skupiny, ktoré sme dovtedy nemohli počúvať. Dnes zaznamenávame príklon k slovenskej tvorbe. Snaží sa byť vaše rádio domácejšie?

"Presne tak to pociťujem. Prvé roky - to bol boom. Už sú za nami. V súčasnosti sa profilujeme ako kultivované hudobné rádio, ktorého súčasťou je slovenská populárna hudba. A čím väčšie percento jej bude, tým budem spokojnejší. Robíme na tom, je to koniec koncov počuť."

Čo na to poslucháči? Sú spokojní, že už nepočúvajú len zahraničné pesničky, ale aj to, čomu rozumejú?

"Je to možno aj trošku inak: dnes to tak cítia a tak to aj chcú," poznamenal šéfredaktor Rock FM Rádia Ľuboš Černák.

SkryťVypnúť reklamu

Po zániku Bystrických zvonov i Bratislavskej lýry je košické štúdio SRo jediné, ktoré sa na Slovensku podujíma hľadať nové hudobné talenty, autorov piesní.

"Nepokladám za spasiteľskú úlohu, že práve my dávame šancu hudbe," hovorí riaditeľ Rádia Regina Košice Vladimír Puchala.

"Robíme veci, ktoré sa nám zdajú dobré, pretože ktosi by ich mal robiť. Sú tu mladé kapely, ktoré chcú hrať, majú ambície. Zbavili sme sa starších generácií, ktoré kedysi dominovali. Dnes je to progresívny festival."

Čo hovoríte, ako človek, ktorý pracuje so slovom, na texty piesní?

"Boli autentické a to je dôležité. Boli robené s dravou chuťou napísať čosi, čo možno nerešpektuje limity, ale je prirodzeným výrazom toho, čo autori cítia. Texty boli živé, hovorili o dobe, o ľuďoch, ktorí ju žijú. Neboli až také katastrofálne, aby sme si museli povedať, že tadiaľ cesta nevedie. Boli výrazom doby, hovorili za generáciu, ktorá ich spieva."

SkryťVypnúť reklamu

Vykopete zlatý poklad aj o rok?

"Budeme kopať celý rok," prikývol Vladimír Puchala. "Som presvedčený, že sa nám opäť podarí dať dokopy peniažky, sponzorov, partnerov tak, aby sme mohli niekoľkým kapelám dať šancu ísť ďalej. Možno je to len skromný prínos k tomu, čo sa deje v pop music, ale nemyslím, že je zanedbateľný."

Ľuboš Zeman je meno, ktoré znamená veľa vo svete populárnej hudby. Už niekoľko generácií odrástlo na jeho textoch. Môže textár sprevádzať rodičov, aj ich deti a pritom pochopiť a vychádzať aj z duší tých najmladších?

"Autori sú v istej výhode. Osud im to vrátil v tej podobe. Ak je interpret slávny a stojí v blesku svetiel, fandia mu dievčatá, autori v zákulisí sú šedé eminencie. Niekedy aj nepoznaní," konštatuje Ľuboš Zeman. "Interpret chodí po koncertných sálach, žne slávu, úspechy, peniaze. Na druhej strane to osud vráti autorom a textárom tým, že sme svojím spôsobom večne mladí. Textová výpoveď si môže nájsť poslucháča aj inej generácie. Osobne som sa stretol s tým, že mama rozprávala o pesničkách dcére a dcére som dával autogram. Takýto pocit môže prísť aj vo chvíli, keď si interpreti nájdu starú pesničku, spravia cover verziu, takže text znovu ožije, možno v inej podobe. Preto som rád, že som textár."

Trend súčasných hudobných skupín a spevákov je taký, že sa snažia písať vlastnú hudbu i texty. Je to z vášho pohľadu dobre, alebo nie?

"To je všetko veľmi individuálne, závisí to od miery talentu. Sú talenty, ktoré majú právo napísať hudbu, text a postaviť sa dokonca na pódium a spievať. To je od boha dané, patrí im česť a sláva. Na druhej strane tento trend, ktorý zažívame najmä v rockovej a popovej muzike, je trošku smutný. Ak sa pozriem na texty na papieri, tak to nie je veľmi veselý príbeh. Bohužiaľ, musím to tak povedať. Úroveň textárskeho remesla, poetiky, sa stratila za decibely, za celkovú sociálno hudobnú výpoveď. Oproti 60., 70., 80. rokom, keď svetom skutočne hýbali texty Peteraja, Filana a ďalších, dnes je to iné. Dominuje interpret a hudba. Je na škodu veci, že mnohí mladí intepretei si nedajú námahu, aby si pozreli aspoň základy poetiky, niekedy aj pravopisu, štylistiky, poetiky. Ale cesty muziky sú nemilosrdné. Ten, kto sa dostane hore, nakoniec musí zakotviť pri dobrom texte. Je to zákonitosť, pretože ani obecenstvo nebude počúvať iba frázy."

Čo poviete na úroveň tohoto ročníka Košického zlatého pokladu?

"Po istej kríze minulý a predminulý rok sme počuli desať pomerne vyrovnaných piesní, po kompozičnej i textovej stránke. Na východe dominujú zoskupenia, kapely, tvrdší zvuk, ale možno preto vyhrala krehká dáma, ktorú by sme zaradili k folkrocku, alebo niečomu takému, ako robí Soňa Horňáková. Myslím, že Edita Angyalová je dobrý talent a bol to dobrý počin, že ju rozhlasové štúdio našlo a dostala sa na pódium. Myslím, že o nej ešte budeme počuť."

Od ústredného riaditeľa Slovenského rozhlasu Jaroslava Reznika sme chceli vedieť, či aj "veľký" rozhlas v Bratislave uvažuje o tom, že by spravil podobnú celoslovenskú pesničkovú súťaž.

"Veľmi vážne o tom uvažujeme. Slovensko bolo pokryté tromi festivalmi Košickým zlatým pokladom na východe, Bystrickými zvonmi na strednom Slovensku a Bratislavskou lýrou. Jediný festival, ktorý zostal a prežil, je tu. Ochrannú značku Bratislavskej lýry vlastní Vladimír Valovič, s ktorým sme rokovali o tom, že by SRo, ako jeden z hlavných spoluorganizátorov, participoval na lýre. Ale keďže ďalší partneri nevedeli zohnať dostatok prostriedkov, tento rok sa lýra nekonala. Ale našim zámerom je obnoviť Bratislavskú lýru aj Banskobystrické zvony, aby bolo územie rovnomerne pokrývané festivalmi. Nie je náhoda, že úspešné mladé skupiny v ostatnom čase prichádzajú práve z východu Slovenska: Peha, IMT Smile, No Name… Bol by som rád, keby Slovenský rozhlas vedel systémovo prispieť k tomu, aby v každom regióne boli všetky talenty podchytené," prizvukoval Jaroslav Reznik.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 225
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 251
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 070
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 101
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 787
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 223
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 546
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 544
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu