Chicago (TASR) - Otrava olovom bola pravdepodobne príčinou smrti slávneho nemeckého skladateľa Ludwiga van Beethovena. K tomuto záveru došli americkí
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
vedci po štvorročných analýzach ôsmich prameňov vlasov jedného z najvýznamnejších hudobníkov všetkých čias.
V Beethovenových vlasoch sa nachádza stonásobne viac olova ako vo vlasoch zdravého človeka, oznámil v utorok William Walsh, vedúci tímu z Inštitútu zdravotného výskumu v americkom Naperville. Analýza vlasov vylúčila možnosť, že Beethoven umrel na syfilis alebo v dôsledku množstva opiátov potlačujúcich bolesť. V jeho vlasoch nie je ani stopa po ortuti, ktorá sa v jeho časoch na liečenie syfilisu používala.
Ludwig van Beethoven zomrel v roku 1827 vo veku 57 rokov. Počas svojho života navštívil množstvo lekárov, aby našiel liek na svoje početné chronické zdravotné problémy. Už ako mladíka ho trápili silné bolesti brucha, depresie a podráždenosť, čo sú príznaky otravy olovom. Či však zapríčinila aj jeho hluchotu, ostáva ešte otvorenou otázkou a rovnako nie je známy ani pôvod otravy olovom.
Vzorky vlasov z Beethovenovej hlavy odstrihol mladý hudobník Ferdinand Hiller deň po skladateľovej smrti. V rodine Hillerovcov sa pramene vlasov uchovávali z generácie na generáciu, až kým neskončili v rukách dánskeho lekára Kaya Fremminga, ktorý ich dostal z vďačnosti za úsilie o záchranu židov v nacistami okupovanom Dánsku. Po Fremmingovej smrti jeho dcéra v roku 1994 predala vlasy na aukcii v Londýne, kde ich kúpili dvaja americkí nadšenci a spustili súčasný výskumný projekt. Cesta Beethovenových vlasov sa dokonca stala témou knihy Beethoven's Hair od Russella Martina, ktorá vychádza tento týždeň.