Supavskej konferencii,ktorá má v tomto roku motto Aby ľudia spolu pracovali. Stupavské konferencie, nazvané podľa dejiska prvej (uskutočnila sa v r. 1991 v Stupave),sú pravidelnými výročnými konferenciami neziskových mimovládnych organizácií (MVO) na Slovensku. Ich predstavitelia na tomto spoločnom fóre hodnotia rozvoj tretieho sektora, diskutujú o postupe pre budúce obdobie a volia Grémium tretieho sektora.
Ako uviedla Dana Plučinská z pobočky Slovenskej akademickej informačnej agentúry-Servisného centra pre tretí sektor (SAIA-SCTS) v Poprade,organizátori evidujú už viac ako 300 prihlášok.
"V tomto roku bude súčasťou programu VII. Stupavskej konferencie aj veľtrh mimovládnzch organizácií. V rámci večerného kultúrneho programu sľubuje byť zážitkom aj vystúpenie známej českej rómskej speváíčky V. Bílej," povedala D. Plučinská."
Prešovský kraj je hostiteľom Stupavskej konferencie po prvý raz.V našom regióne evidujeme v säúčasnosti 210 MVO. Z nich najviac sa orientuje na mládež a podporu vzdelávania," povedala Juliana Hajduková, hovorkyňa Grémia tretieho sektora Prešovského kraja. "Rada konštatujem,že v posledných dvoch rokoch sa výrazne zmenil vzťah štátu a štátnych organizácií k tretiemu sektoru. U nás je konkrétnym príkladom vzťah krajského a okresných úradov k MVO. Konečne máme pocit, že sme pre nich partnermi. Je to výsledok aj našej snahy, keď krajské grémium uskutočnilo vo všetkých okresoch Prešovského kraja spoločné stretnutia s predstaviteľmi štátnej správy, samospráv a MVO," uviedla J. Hajduková. V susednom, Košickom kraji, keď mesto Košice bolo dejskom jubilejnej V. Stupavskej konferencie v roku 1997,pôsobí v súčasnosti 302 MVO -najviac sa orientujú na mládež, vedu a vzdelávanie. Ako uviedla hovorkyňa Grémia tretieho sektora Košického kraja Zuzana Kalináčová, aj v pôsobení tretieho sektora je zreteľný pozitívny imidž mesta Košice a celého regiónu v tolerancii a národnostej znášanlivosti. "Medzi pozitívne výsledky patrí v neziskovom sektore u nás nedávny vznik Servisného centra pre národnostné mimovládne organizácie v Košiciach.Má šancu stať sa cenným pomocníkom v rozvoji týchto MVO.",povedala Z. Kalináčová. Uviedla,že zástupcovia tretieho sektora z Košického kraja chcú v Poprade hovoriť aj o problematike financovania tretieho sektora. "Z kontaktov s členmi MVO v našom regióne často zaznieva názor,že nastal čas vážne sa zamyslieť nad príčinami,prečo stále najviac finančných prostriedkov ostáva mimovládnym organizáciám v Bratislave a na západe Slovenska," povedala Z.Kalináčová.
Účastníci VII. Stupavskej konferencie v Poprade budú v prvý deň - 20.10. rokovať v 7 odborných sekciách- humanita a charita,mládež,vydelávanie a veda, ľudské práva a menšiny, kultúra, komunitné iniciatívy a v ekofóre.V sobotu bude rokovanie v tematických skupinách: Vymedzenie tretieho sektora, Dobrovoľníctvo, Dlhodobá fianančná stabilita MVO, Reprezentácia tretieho sektora, MVO a integrácia Slovenska do EÚ a ďalšou témou je Transparwentnosť a etika v treťom sektore.V Poprade privítajú v piatok aj niekoľkých členov vlády SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.