vyjadrenia Mariana Poliaka z biologickej ochrany letiska v Bratislave, mohla orlica skonať aj na požratie vakcinačných návnad na líšky. Keďže ani v našej redakcii, nie sú naslovovzatí "vtáči odborníci", požiadali sme o vyjadrenie Pavla Kaňucha zo Spoločnosti pre ochranu vtáctva so sídlom vo Vranove nad Topľou.
"Poľovníci s nami nekonzultujú rozmiestnenie návnad s vakcinačnou látkou. Taktiež neviem, či vôbec dodržiavajú nejaké obmedzenia. Podľa nás, by sa k takýmto akciám mala vyjadrovať aj štátna ochrana prírody. Pretože sa môže aj v budúcnosti opäť stať to, čo teraz s týmto orlom. Netvrdím však, že sa musela otráviť práve takouto návnadou. K tomu sa musí vyjadriť veterinár."
Ako nám ďalej P. Kaňuch prezradil, práve kvôli tomu, aby sa podobné prípady neopakovali, začali v apríli tohto roku realizovať projekt pod názvom Boj proti vtáčej kriminalite.
"Sme mimovládna organizácia a na projekte spolupracujeme s medzinárodnými odborníkmi z Čiech, Maďarska a Slovinska." Projekt bude trvať rok, počas ktorého ornitológovia monitorujú činy v rozpore so zákonom, ako nelegálny odstrel, vyberanie vtáčich hniezd, pašovanie cez hranice, ale aj vakcináciu divej zveri.
"V týchto dňoch vydávame leták o našej činnosti, v ktorom vysvetľujeme rozsah a spôsob škôd a prikladáme k nemu aj fotodokumentáciu. Najdôležitejšou úlohou našej aktivity je práve stráženie hniezd orla skalného. Na Slovensku je v súčasnosti do 80 párov týchto dravcov a každoročne ich hniezdi asi šesťdesiat," dodal P. Kaňuch.
Na záver projektu, ochranári vydajú spoločný manuál, ktorí rozošlú rôznym inštitúciam, verejným správam a samosprávam.
"Podrobne v ňom oboznámime občanov, čo majú robiť, keď nájdu poranených vtákov. Na koho sa majú obrátiť v prípade, že zistia nezákonný odstrel a iné poškodzovanie. Tiež budeme informovať aj colné správy, pretože sme zistili aj mnohé prípady nelegálneho prevozu vtáctva cez hranice," doplnil P. Kaňuch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.