Ovocné kyseliny sa v oblasti kozmetiky dnes opäť stávajú hitom
Pripravila: Jana HÉJJOVÁ
Od začiatkov existencie ľudstva sa mudrci a vedci usilujú nájsť prostriedok, ktorý by nám umožnil večný život. Doposiaľ sa im to nepodarilo, no úspech dosiahli v oblasti príbuznej. Dnes už medicínska veda dokáže predĺžiť mladosť - aspoň po stránke vizuálnej. Odstraňovanie vrások je v súčasnosti bežnou kozmetickou úpravou, predovšetkým vďaka plastickým chirurgom. Veľmi účinné je využitie laserovej techniky a populárne je omladzovanie pleti pomocou ovocných kyselín, takzvaný chemický peeling.
Ovocné šťavy a kyseliny sa v kozmetike používali už v starom Egypte a Babylone ako pleťové masky na tvár i celé telo. Egyptská panovníčka Kleopatra sa údajne kúpavala v skysnutom mlieku, aby si čo najdlhšie uchovala krásnu pokožku.
V dnešnej dobe sa ovocné kyseliny využívajú na viacero účelov.
"Domáca liečba ovocnými kyselinami v kombinácii s peelingom v ambulancii lekára má výrazné pozitívne účinky pri liečbe akné, pri ichtyózach, hyperkeratóznych stavoch. Má uplatnenie pri zmierňovaní príznakov starnutia pokožky, to znamená vrások, pigmentových škvŕn, pri strate pružnosti pokožky a ďalších problémoch", upresnila dermatologička MUDr. Soňa Končeková z polikliniky FNsP v Košiciach.
Na spomenuté účely sa používa napríklad kyselina glykolová získavaná z ovocnej trstiny. V menej koncentrovanej forme je možné ju použiť pri domácom ošetrovaní akné. Kyselina glykolová je vhodná pre všetky typy pokožky, v každom veku. Poskytuje možnosť prevedenia povrchového aj hĺbkového peelingu. Po posúdení stavu a typu pokožky dermatológ podľa potreby volí koncentráciu a dĺžku aplikácie prípravku. Žiadúci výsledok sa dosiahne spravidla po štyroch až šiestich ošetreniach, medzi ktorými je aspoň týždňová prestávka. Na konečný efekt môže rušivo pôsobiť fajčenie, užívanie niektorých antikoncepčných tabletiek, náchylnosť k istým typom infekcií (napr. opar). Všetky uvedené skutočnosti posúdi odborník pri vstupnej konzultácii.
O priebehu kúry už opäť MUDr. Končeková: "Prvá fáza, pred ambulantným peelingovým ošetrením, trvá asi dva až tri týždne. Pacient si doma aplikuje Glyco A - krém s obsahom kyseliny glykolovej v dvanásť percentnej koncentrácii, alebo gél Teen Derm, ktorý obsahuje desať percentnú koncentráciu kyseliny glykolovej. Domáca príprava je dôležitá, aby sa zvýšila účinnosť pri peelingu. Druhým dôvodom je zabrániť kontaktnej alergii pri styku pokožky s ovocnou kyselinou. Samotný peeling prevádzaný lekárom prebieha podľa stanoveného postupu, čo zahŕňa očistenie pokožky, aplikáciu peelingového prípravku, neutralizáciu pokožky a jej ošetrenie po peelingu. V priebehu liečby je dôležité nevystavovať sa slnečnému žiareniu."
Podľa doterajších skúseností nielen kožných lekárov, ale i pacientov prináša chemický peeling na báze ovocných kyselín výrazne viditeľné výsledky. Zlepšuje tak nielen vzhľad a stav pokožky ale aj náladu pri pohľade do zrkadla.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.