tým, že sa mu prihovára, ale aj mimoslovným správaním: mimikou, gestikuláciou, pohľadom a dotykom, emocionálnym zafarbením slov a podobne. Ak je náklonnosť k dieťaťu úprimná, rozvíja sa medzi nimi harmonický emocionálny vzťah, ktorý je "razičom dráh" pre ďalší vývin dieťaťa.
Osobitný význam majú jeho zvukové prejavy. V tejto oblasti je dokázaných niekoľko zaujímavých kategórií zvukových signálov dieťaťa, ktorými oznamuje potreby a ich uspokojenie. Používaním jemných registračných aparatúr sa podarilo objaviť nielen prekvapujúce štruktúry v detských zvukoch, ale aj dedične zakotvené intuitívne rečové prejavy rodičov, ktorými ich vývin účinne podnecujú.
Pravda, je tu aj otázka, kedy a ako začína dieťa vnímať ľudskú reč. Niektorí odborníci tvrdia, že túto schopnosť má dieťa už v prvom mesiaci a že väčšinu zvukov rozoznáva podľa výšky tónu, farby zvuku, melodiky, prízvuku a rytmu. Uprednostňuje tóny pred šumom a je osobitne citlivé na ľudskú reč. Veľmi skoro poznáva podľa hlasu matku a rýchlo chápe najmä emocionálne formy reči. Dospelí menia rozličné hudobné výrazové prvky a tým dieťaťu intuitívne uľahčujú ich vnímanie a spracovanie. Darí sa to aj určitým pripodobňovaním tónov zvukom dieťaťa, spomalením tempa a rytmu a inými vlastnosťami podľa toho, či chcú upokojiť rozrušené dieťa, alebo udržať jeho pozornosť.
Kvalita počiatočnej komunikácie matky s dieťaťom závisí predovšetkým od toho, ako ona sama prijala svoje materstvo. Tým kladie základ harmonického citového a mravného vývinu dieťaťa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.