Anna MACKOVÁ
V minulosti bol bedrovník lomikameňový považovaný za účinný ochranný prostriedok proti moru, používal sa pri ľadvinových kameňoch, do kúpeľov na ťažko sa hojace rany a bol súčasťou "dryáku". Dryák - pôvodne liek proti jedu, sa pripravoval z rastlín rozdrvených na prášok a z medu. Vynašiel ho v prvom storočí Andromachos Kreténsky, osobný lekár cisára Nerona. V stredoveku mu pripisovali aj zázračnú moc a bol cenený ako "všeliek".
Bedrovník lomikameňový (Pimpinella saxifraga L.) je 15 až 60 cm vysoká, vytrvalá bylina s vretenovitým koreňom. Stonka je priama, rozkonárená, oblá, jemne ryhovaná a plná. Dolné listy sú nepárnoperovite zložené, jednotlivé lístky sú zúbkaté. Stonkové listy sú sediace a majú blanitú pošvu. Biele až ružové kvety majú nezreteľný kalich a sú usporiadané v zložených okolíkoch. Plodom sú vajcovité až guľaté, z dvoch bokov jemne stlačené, chlpaté dvojnažky s nevýraznými 5 rebrami. Bedrovník lomikameňový je rozšírený takmer v celej Európe, západnej Ázii a v Severnej Amerike. Rastie na suchých lúkách, pastvinách, na skalnatých stráňach a pri cestách, od nížin až po podhorské oblasti
Drogou sú usušené korene. Zbierajú na jar alebo v jeseni. Po zbere sa očistia, rýchle omyjú v tečúcej vode a rozrežú po dĺžke. Korene sa sušia v tenkej vrstve. Teplota sušenia umelým teplom nesmie presiahnuť 35 stupňov Celzia. Hlavným komponentom koreňovej drogy je silica, kumaríny (spondin a spondilín), fukokumaríny (pimpinelín, izopimpinelín bergaptén, umbiliferón a i.), škrob triesloviny, organické kyseliny, pektín a i.
Súbor účinných látok drogy ovplyvňuje predovšetkým zvýšenie sekrécie slizníc horných dýchacích ciest, čo podmieňuje jeho použitie pri kataroch priedušiek, pri suchom, namáhavom kašli a astmatických ťažkostiach. Droga sa odporúča sa aj ako stomachicum (prostriedok pôsobiaci na činnosť žalúdka) a má aj spazmolytické účinky na hladké svalstvo tráviacich orgánov. Preto sa využíva ako pomocný liek pri hnačkových ochoreniach a nadúvaní.
Podobné účinky ako bedrovník lomikameňový majú aj bedrovník čierny a bedrovník väčší. Rastliny bedrovníka čierneho (P.nigra /Mill./Gaud) sú husto porastené sivastými, jemnými chĺpkami a majú koreň, ktorý na reze modrie. Bedrovník väčší (P. major /L./Huds) má ostrohranatú, dutú stonku. Nažky sú lysé, so zreteľnými päťhlavnými rebrami. Tento druh rastie iba v Európe.
Zápar sa pripravuje z jednej kávovej lyžičky drogy na šálku vody a pije sa 2 krát denne. Zápar sa môže použiť aj na kloktanie pri zápale slizníc v ústnej dutine a v hltane.
Toxickosť: Doposiaľ sa nezistili škodlivé účinky drogy. Pokusy na zvieratách však poukazujú na to, že droga môže vyvolať kontrakcie maternice, preto by ju nemali používať gravidné ženy. Bedrovník lomikameňový, čierny a väčší by mali zbierať iba tí, ktorí ich bezpečne poznajú, pretože sú ľahko zameniteľné s inými druhmi, ktoré môžu byť aj jedovaté.
Autor: Zbierame liečive rastliny
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.