Kvalita vzduchu nevadí najmä prevádzkovateľom a majiteľom reštauračných zariadení
Eva MIKULOVÁ
Určite ste sa už s tým stretli: vojdete do nejakého baru alebo reštaurácie a už od dverí vás ovalí tabaková clona, ktorá by sa dala krájať. V niektorých zas cítite aj od najvzdialenejšieho stola, všetky kuchynské výpary, počnúc prepáleným olejom až po octové nálevy. Žiaľ, podľa prieskumov agentúry Gfk, ktorá robila prieskum v 490 slovenských gastronomických zariadeniach ešte minulého roku, si zlú kvalitu vzduchu neuvedomuje až 70 percent majiteľov a prevádzkovateľov. Dvadsaťdva percent pripúšťa, že kvalita vzduchu je v ich prevádzkach len priemerná. Napriek tomu, však 50 percent opýtaných respondentov verí, že lepší vzduch by znamenal pre ich zariadenie lepšie služby a 44 percent si dokoca myslí, že čerstvejšie povetrie by prilákalo aj nových zákazníkov.
Na druhej strane, až 49 percent zákazníkov by privítalo vyššiu kvalitu vzduchu v reštauráciach a hneď by takýto podnik odporučilo svojim známym. Štvrtina klientov by "voňavejší" podnik navštevovala častejšie. Zariadenia, ktoré v rámci iniciatívy pod názvom Pre pocit pohody, zlepšili kvalitu vzduchu vo svojich priestoroch, môžu zvýšenú spokojnosť zákazníkov a personálu len potvrdiť.
Prieskum agentúry tiež preukázal, že našinec si reštaurácie, bary a kaviarne vyberá podľa nasledujúcich kritérií: Ako prvoradá je pre neho kvalita služieb, typ a kvalita jedál. Na druhom mieste ich výber ovplyvňuje cena a príjemný personál a dôležitým faktorom je i kvalita vzduchu a celková atmosféra. Taktiež až 44 percent zákazníkov považuje znečistené ovzdušie, tabakový dym a kvalitu vnútorného ovzdušia ako veľký problém našich zariadení. Ak je totiž vzduch čistý, nezadymený, bez výparov z kuchyne a ďalších nečistôt, návštevníci sa cítia v podniku príjemnejšie a zrejme sa v ňom aj dlhšie zdržia, pričom aj viac skonzumujú a vypijú, čo jednoznačne zvyšuje tržby.
Iniciatíva "Pre pocit pohody"
Začiatkom tohto roku vznikla iniciatíva "Pre pocit pohody", ktorá je spoločnou aktivitou Asociácie penziónov a malých ubytovacích zariadení Slovenska - APMUZ, Slovenskej spoločnosti pre techniku prostredia - SSTP a Zväzu hotelov a reštaurácií Slovenskej republiky - ZHRSR. Iniciatívu podporujú spoločnosti Pivovar Šariš, a. s., a Tabak, s. r. o./Philip morris. Cieľom tohto projektu je poskytnúť majiteľom a prevádzkovateľom gastronomických zariadení informácie a praktické rady o tom, ako môžu jednoducho a bez veľkých investícií zlepšiť kvalitu vzduchu v súlade s platnými právnymi normami. Vychádza z praktických slovenských a zahraničných skúsenosti, ktoré dokazujú, že investícia do vzduchiotechniky sa v konečnom dôsledku oplatí. Primeranú kvalitu vzduchu, ako aj vyhradené nefajčiarske a fajčiarske zóny, navyše vyžadujú aj platné právne normy. V zákone č. 67/1997 o Ochrane nefajčiarov sa hovorí: "V reštauráciach a podnikoch, kde sa podáva jedlo, musí byť aspoň 50 percent priestoru vyhradeného pre nefajčiarov. ten musí byť viditeľne označený a musí byť primerane vetraný." Záväzné opatrenie Ministerstva zdravotníctva SSR z roku 1978 - Hygienické požiadavky na pracovné prostredie upravuje povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť pre personál čisté pracovné prostredie:
"V miestnostiach, v ktorých je dovolené fajčiť, sa musí vymieňať aspoň 60 metrov kubických vzduchu za hodinu na jedného pracovníka."
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.