Predstavili ho o šiestej ráno
Firma Porsche to tentoraz zariadila tak, aby si motoristickí novinári museli privstať. Svetovúpremiéru svojej štúdie vysokovýkonného roadstera Carrera GT totiž naplánovala na šiestu hodinu ráno, a to na nádvorí jedného z najznámejších múzeí na svete, parížskeho Louvru. Za vozidlom superšportového vozidla, ktoré na miesto svojej prezentácie prišlo cez známy, ale v skorú rannú hodinu temer prázdny bulvár Champs Elyséés, nesedel nikto iný než Walter Röhrl, niekdajší majster sveta v automobilových súťažiach.
Štúdia Carrera GT je síce určená pre bežnú cestnú premávku, ale pri jej návrhu boli zohľadnené všetky skúsenosti, ktoré firma Porsche získala pri konštruovaní pretekárskych vozidiel. Štúdia je o 12,1 cm dlhšia, o 8,5 cm širšia a o 10,3 cm nižšia ako sériový model 911 Turbo. Vozidlo je postavené na podvozku s rázvorom 270 cm a jeho dĺžka je 455,6 cm, široká 191,5 cm a vysoká len 119,2 cm. Karoséria je zhotovená z uhlíkových kompozitov. Štúdia Carrera GT je najvýkonnejším cestným automobilom, aký kedy firma Porsche vyrobila. Jej pohonnou jednotkou je z ľahkých zliatin zhotovený vidlicový desaťvalcový motor, uložený pred zadnou nápravou a zvonku (zhora) viditeľný. Tento štvorventilový motor má zdvihový objem presne 5,5 litra a jeho najvyšší výkon je 410 kW. Maximálny krútiaci moment je 600 Nm. Motor má ojnice zhotovené z titánu a možno ho vytáčať až na 8200 ot/min. Mohutné 20-palcové zadné kolesá sú poháňané prostredníctvom šesťstupňovej prevodovky. Roadster potrebuje na dosiahnutie rýchlosti 100 km/h necelé štyri sekundy. Zrýchlenie z 0 na 200 km/h trvá tomuto vozidlu kratšie, než bežným vozidlám zrýchlenie na stovku necelých desať sekúnd. Maximálna rýchlosť vraj presahuje 330 km/h. Kvôli zväčšeniu prítlaku na cestu sa pri rýchlosti jazdy nad 120 km/h automaticky vysúva zadný spojler. Takéto rýchle vozidlo musí byť, pochopiteľne, vystrojené výkonným brzdami. Na predných kolesách roadstera sú novovyvinuté osempiestikové brzdy, zadné brzdové strmene majú šesť piestikov. Brzdové kotúče sú zhotovené z keramického materiálu. Všetky kolesá sú zavesené na dvojitých priečnych ramenách, pričom zadné pružiaco-tlmiace jednotky sú uložené vodorovne. Dominujúcimi materiálmi interiéru sú koža a hliník. Vozidlo je vystrojené čelnými a bočnými airbagmi, rádiom a klimatizačným zariadením. Tuhá strieška je odnímateľná. Na prístrojovej doske nie sú klasické prístroje, ale farebný displej, na ktorom možno zobrazovať rôzne údaje.
Aj keď je Carrera GT zatiaľ len štúdiou, šéf firmy Porsche Wendelin Wiedeking nevylúčil sériovú výrobu tohto superšportového vozidla. Ak prieskum trhu ukáže, že o toto vozidlo by bol záujem, počnúc rokom 2003 by sa ho vyrobilo okolo 500 kusov, povedal Wiedeking. Cena by sa mohla pohybovať okolo 700000 mariek. Človek aby pomaly začal šetriť...
2-3 dig.obr.
Slúži na overovanie nových ideí
Jedným z bonbónikov na stánku mníchovskej firmy BMW v Paríži bola nádherná štúdia Z9 Cabrio. Táto štúdia nadväzuje na uzavreté kupé, ktoré bolo predstavené na ostatnom frankfurtskom autosalóne a ktorého dizajn vyvolal rozporuplné reakcie odborníkov i motoristickej verejnosti. Treba priznať, že štúdia Z9 Cabrio pôsobí skutočne elegantnejšie ako kupé, od ktorého sa odlišuje aj tým, že má klasické dvere, zatiaľ čo kupé má tzv. krídlové, nahor otvárané dvere. Rázvor vozidla bol skrátený o 100 mm (na 2950 mm) a svojou celkovou dĺžkou 4760 mm je kabriolet o čosi kratší ako kupé. Kvôli dosiahnutiu dostatočnej tuhosti otvorenej karosérie musel byť zosilnený nosný hliníkový rám. K zmene došlo aj v type pohonnej jednotky. Zatiaľ čo kupé je poháňané turbodieselovým vidlicovým ozemvalcom, na pohon kabrioletu slúži osvedčený 4,4-litrový benzínový osemvalec, ktorého maximálny výkon je 210 kW. Motor poháňa zadné 21-palcové kolesá, predné kolesá majú 20-palcové ráfiky.
Jedným z hlavných cieľov konštruktérov štúdie Z9 Cabrio bolo podstatne zjednodušiť obsluhu vozidla a tým ďalej prispieť k "radosti z jazdy" (to je oficiálny slogan firmy BMW). Kabriolet je preto vystrojený ovládacím systémom novej koncepcie, ktorý dostal názov iDrive a ktorý je predzvesťou systému, ktorým majú byť vybavené bavoráky sedmičkového radu novej generácie. Inžinieri firmy BMW vychádzali z toho, že rôzne funkcie a informácie majú pre vodiča rôznu prioritu a preto ich treba rozdeliť do niekoľkých oblastí. Najdôležitejšie ovládacie prvky sú sústredené v oblasti volantu. Pri ňom súštyri páčky, slúžiace na ovládanie smerových svetiel, stieračov, tempomatu a automatickej prevodovky. Ďalšie ovládacie funkcie, ktoré však už nevyžadujú permanentnú pozornosť vodiča, sú sústredené v strednej časti prístrojového panelu. Ide o otočné ovládače vykurovacieho a vetracieho systému (oddelene pre obe strany vozidla) a spínače varovných svetiel, vyhrievania zadného okna a regulácie hlasitosti. Všetky ostatné funkcie vozidla sa ovládajú ovládacím prvkom v prednej časti strednej opierky, ktorý má názov controller. Ovládacie pokyny sa dávajú krátkymi pohybmi tohto controllera do štyroch základných a štyroch diagonálnych smerov, a tiež jeho pootáčaním a stláčaním. Informácie o ovládaných funkciách sa pritom zobrazujú na displeji, umiestnenom v strede prístrojovej dosky.
Na sériovú podobu systému iDrive treba počkať do nasledujúceho autosalónu v Frankfurte (v septembri 2001), kde by mal mať svetovú premiéru úplne nový sedmičkový rad BMW.
2- 3 obr.
Stepný vlk je doma i na diaľnici
Automobilka Audi predstavila v Paríži štúdiu všestranne využiteľného kompaktného vozidla s trochu agresívnym označením Steppenwolf, čo neznamená nič iné než stepný vlk. Toto trojdverové štvormiestne vozidlo zvládne nilen jazdu v ťažšom teréne, ale udrží krok s ostatnými vozidlami aj na diaľnici. Pohonnou jednotkou vozidla je vpredu naprieč uložený 3,2-litrový vidlicový šesťvalec, odvodený od 2,8-litrového motora, poháňajúceho Volkswagen Golf. Motor má najvyšší výkon 165 kW a Steppenwolf s ním zrýchli z 0 na 100 km/h za menej ako osem sekúnd a dosiahne maximálnu rýchlosť vyše 230 km/h. Vozidlo je vystrojené systémom pohonu všetkých štyroch kolies, použitým vo vozidle Audi TT. Základom tohto systému je elektronicky riadená Haldexova spojka, ktorá rozdeľuje hnací moment motora medzi prednú a zadnú nápravu. Na ceste s dobrými adhéznymi vlastnosťami poháňa motor (prostredníctvom šesťstupňovej prevodovky) len predné kolesá. Keď tie začnú prešmykovať, začne Haldexova spojka prenášať hnací moment aj na zadné kolesá. Na oboch nápravách je elektronicky riadená uzávierka diferenciálu. Steppenwolf je vystrojený aj výškovo prestaviteľným vzduchovým odpružením, prevzatým z modelu Allroad quattro. Rozsah prestavenia je 60 mm, v najvyššej polohe je svetlosť vozidla 223 mm. Výška sa prestavuje v stupňoch po 20 mm, pričom pri dosiahnutí rýchlosti 80 km/h a potom 130 km/h sa svetlosť zníži vždy o jeden stupeň. Zaujímavosťou je tlačidlom na prístrojovej doske ovládaná elektrohydraulická parkovacia brzda, pôsobiaca na zadné kolesá. Aj motor vozidla sa do činnosti uvádza tlačidlom (prekrytým krytkou). Ďalšou zaujímavosťou sú vyhľadávacie reflektory, integrované do vonkajších spätných zrkadiel. Brzdy od firmy Brembo majú dierkované kotúče a osempiestikové strmene. Steppenwolf je dlhý 421 cm, široký 183 cm a vysoký 146 cm a jazdí na 19-palcových kolesách. Vozidlo môže byť vystrojené demotnovateľnou tuhou alebo mäkkou strieškou (hardtop alebo softtop). Ak by sa Steppenwolf dostal do sériovej výroby, predstavoval by konkurenciu malému terénnemu vozidlu, ktoré chystá firma BMW.
Autor: Stranu pripravil Rado Mlýnek
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.