Pre takmer 150 účastníkov prednášali lekárske kapacity zo všetkých fakúlt Slovenska, ale aj odborníci z Plzne a Olomouca o najnovších trendoch a skúsenostiach v liečení. Súčasťou programu bola ukážka operácie laserom v chirurgii mäkkých tkanív, s ktorými má ambulancia v prešovskej NsP už skúsenosti. Nie menej zaujímavá bola aj prednáška o spôsobe liečenia atypických bolestí tváre a riešení náhlych príhod v terénnej praxi stomatológa. Na konferencii sme oslovili viceprezidenta Slovenskej komory zubných lekárov Milana Tomka (na obr.). Zaujímalo nás, s akými problémami zápasia zubní lekári.
Ako vnímate ostatné stretnutie ministra Romana Kováča s oboma komorami lekárov a farmaceutmi?
- Priveľa vecí sľúbil, niektoré dokonca stihol splniť, ale pre nás je najpodstatnejšie to, že sa pripravuje zákon, ktorý tu mal byť mimochodom už dávno, zákon o lekárskom povolaní. Ak ho Národná rada SR odsúhlasí, mala by vstúpiť do praxe lekárska aj lekárenská samospráva. Verím, že tento systém bude pružnejší, ako štátna správa. Rovnako nám záleží na novele liečebného poriadku s úpravou nielen odbornou, ale aj ekonomickou. Ide nám o to, aby bola konečne stanovená reálna cena výkonu lekára. Zdravotné poisťovne nám reálne platia len 25 percent.
Pohľadávky zo zdravotnej poisťovne Perspektíva mali byť vyrovnané už vlani. Veríte, že ich ešte dostanete?
- Zo zákona majú ministerstvá financií a zdravotníctva povinnosť vykonávať štátny dozor. Urobili tak až v roku 1998 a nie je vylúčené, že to, čo sa odohralo v Perspektíve, nebolo aj v iných poisťovniach. Vyrovnanie môže trvať aj 5 až 10 rokov a už teraz vieme, že najprv budú oddlžovať štátne zdravotnícke zariadenia, lekárne a až nakoniec privátnych lekárov, hoci práve oni vedia vyúčtovať výkony najpresnejšie. Pri terajšej inflácii nie je isté, čo ostane z pohľadávok do roku 2010. Teraz pre jednu ambulanciu predstavujú hodnotu aj niekoľko sto tisíc korún."
Hovorí sa, že v súčasnosti by sa najmenej 30 percent privátnych lekárov najradšej vrátilo do štátnych ambulancií. Aký je váš názor?
- Náklady na základné a najlacnejšie zariadenie ambulancie stomatológa sa pohybujú okolo 1,5 milióna korún. To ešte nehovorím o jej životnosti a ďalších nákladoch na materiály, prenájom priestorov, odvody a podobne. Keby mal v súčasnosti zubár slušne prežiť a poskytovať kvalitné služby, musel by mesačne zarobiť 160-tisíc korún. Realita je taká, že keď aj vyrobí 50 tisíc, tak asi 45 sú jeho náklady, amortizácia a neostáva mu dosť na reprodukciu.
Hovoríte, že sponzorujete štát. Máte na mysli to, že musíte ošetriť aj pacientov, za ktorých nemôžete čakať úhradu?
- Sme v pozícii, keď súkromný lekár naozaj supluje nedostatky štátu. Aby sme nestratili licenciu ošetríme aj sociálne slabších pacientov. Poisťovne vmysleli kód sociálnej plomby. V tom prípade použijeme síce najlacnejší materiál, ale našu prácu nám nikto nezaplatí. Ak štát neplatí za sociálne slabších občanov poisťovniam, otázkou je, prečo doteraz nezriadil také ambulancie, kde by takýchto pacientov ošetrili na náklady štátu, nie privátneho lekára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.