začiatku tento úmysel naráža na odpor rodičov žiakov, ktorí navštevujú nedávno dokončenú ZŠ na sídlisku Komenského. Posledné mimoriadne mestské zastupiteľstvo totiž práve túto školu určilo na zriadenie cirkevnej ZŠ. Určilo ju z jednoduchého dôvodu, pretože práve táto škola ako jediná v Snine je vedená na listine vlastníctva mesta. "Už v deväťdesiatom roku sa rodičia obrátil so žiadosťou o zriadenie cirkevnej školy na mestský úrad. Mestské zastupiteľstvo sa vtedy uzhodlo, že nebudú robiť problémy na piatich základných školách v meste, ale stávala sa škola ma pozemku mesta a preto sa rozhodli, že po jej dokončení sa tam zriadi cirkevná škola. Aby sme nerobili hriech, že berieme niektorú z ostatných škôl, tak sme čakali. Teraz škola je dokončená, uskutočnila sa petičná akcia a požiadali sme, že o túto školu máme záujem," vyjadril sa pre náš denník správca rímskokatolíckej farnosti v Snine Ján Dudič.
Ibaže rodičia žiakov, ktorí navštevujú ZŠ na sídlisku Komenského v Snine, sú proti týmto snahám. Ich zamietavé stanovisko k zriadeniu cirkevnej ZŠ namiesto existujúcej ZŠ Komenského potvrdilo aj utorňajšie (17. 10. 00) rodičovské zhromaždenie, na ktorom boli prítomní aj zástupcovia mesta a iniciátori zriadenia cirkevnej školy. "Nemožno povedať, žeby diskusia bola vecná. Skúsenosti sú také, že všade, kde sa zriaďuje cirkevná škola, stále naráža na odpor i napriek tomu, že výsledky cirkevných škôl podľa rozboru ministerstva školstva sú dobré. Na stretnutí s rodičmi žiakov školy bola aj skupina, ktorá so zriadením cirkevnej školy v týchto priestoroch nie je spokojná. Vysvetľovanie argumentov bolo dosť ťažké, lebo nebolo pochopenie pre dialóg," vyslovil sa zástupca primátora mesta Snina Pavol Marinič. ZŠ na sídlisku Komenského v Snine navštevuje 526 žiakov. Podľa riaditeľa tejto ZŠ Fedora Hulaja na spomínané zhromaždenie prišlo zhruba 250 rodičov. F. Hulaj sa pre náš denník o priebehu rodičovského združenia vyslovil: "Nevystúpil ani jediný rodič, ktorý by obhajoval názor, aby tu bola zriadená cirkevná škola. Z 31 - členného pedagogického kolektívu školy myšlienku zriadenia na jej mieste cirkevnej školy podporujú iba traja učitelia."
Oslovili sme aj jedného z rodičov žiakov tejto školy a zaujímali sme sa o dôvody takéhoto postoja rodičov. "Mám zdravé dieťa, ktoré teraz vidím keď ide do školy. Je to takých 150 metrov. Potom by dcérka druháčka musela chodiť cez dve križovatky. Je tam síce štyridsiatka, ale sú frajeri, ktorí tam jazdia aj stovkou. Ďalší dôvod je ten, že pán primátor keď potreboval hlasy na zvolenie sľuboval túto školu ľuďom vysťahovaným zo zatopenej oblasti Starina. Ľudia v každej obcí mali kultúrny dom, tak že budú mať v Snine aspoň túto školu. Teraz nemajú ani školu. Je mi ľúto aj učiteľov. Učiteľský zbor je tu dobrý a teraz kopu z nich príde o miesto. Škola nebude ani plne obsadená. Podľa toho ako nám na zhromaždení čítali, bude tam osem tried po jednej v ročníku. V dvoch alebo troch triedach vychádza len po 14 žiakov. Nie som si tým istý, ale najmenší počet žiakov v triede môže byť 18. Ministerstvo školstva môže dať výnimku, ale výnimka môže byť iba na jednu a nie na tri. Potom škola, ktorej kapacita je 500 až 600 žiakov, zrazu bude mať 200 žiakov. Keď ostatné školy v meste sú plné, tak ani nebude možné deti umiestniť. Čo keď na školách vznikne dvojzmennosť vyučovania?" argumentoval časť dôvodov proti zriadeniu cirkevnej ZŠ na sídlisku Komenského Michal Fečík.
Hoci predbežný prieskum záujmu o cirkevnú školu hovorí o 228 prihlásených žiakoch, poslednému dôvodu oponoval správca rímskokatolíckej farnosti v Snine Ján Dudič: "Viem aký je demografický vývoj na Slovensku a v Snine. Ako správca farnosti na prvé sväté prijímanie pripravujem teraz 230 až 250 deväťročných detí, ale krstíme teraz len okolo 120 detí. Možno o päť - šesť rokov niektorú školu v Snine budú musieť uzavrieť pre nedostatok detí."
V utorok sa na ZŠ Komenského v Snine uskutočnilo aj zasadnutie Rady školy, ktorej predsedníčka Anna Ferčáková uviedla: "Z 11 členov rady bolo prítomných 10. Deviati boli jednoznačne proti. Nie proti cirkevnej škole ako takej, ale proti jej zriadeniu na našej škole. Ďalší člen rady, ktorý je poslancom mestského zastupiteľstva, sa hlasovania zdržal." Zaujímavý je najmä postoj poslanca mestského zastupiteľstva, pretože na poslednom jeho mimoriadnom zasadaní mesto odsúhlasilo zriadenie cirkevnej ZŠ práve na mieste ZŠ Komenského. Pravdou síce je, že vtedy z 25 prítomných poslancov za zriadenie cirkevnej školy na sídlisku Komenského hlasovalo 17 sninských poslancov. Rímskokatolícky farský úrad v Snine o vyjadrenie k žiadosti o zriadenie cirkevnej ZŠ požiadal aj odbory školstva krajského a okresného úradov. Krajský úrad námietky nemá. Nemá ich ani okresný úrad, ibaže nemá k dispozícii priestory. "Okresný úrad nám dával bývalú škôlku, ale tá pre školu nevyhovuje. Teraz ju prerábame na pastoračné centrum. Inou alternatívou je, aby sme školu umiestnili v bytovke, lenže v meste je nedostatok bytov. Problém je asi v tom, že kto chce pomôcť, ten hľadá spôsob. Kto nechce - hľadá dôvod. U nás v Snine na okresnom úrade sa nehľadajú spôsoby, ale dôvody," uviedol J. Dudič.
Zaujímavé je aj vyjadrenie zástupcu primátora mesta Snina P. Mariniča: "Ohľadom zriadenia cirkevnej školy sa možno ešte ráz stretnú naši poslanci, lebo rodičovské združenie sa skončilo tým, že budú prebiehať rokovania medzi rímskokatolíckym farským úradom a okresným úradom. Súbežne s tým sa chystá alebo sa aj začala petičná akcia proti zriadeniu cirkevnej základnej školy v objekte školy na sídlisku Komenského." Podľa vyjadrenia správcu rímskokatolíckej farnosti v Snine J. Dudiča, snahu o zriadenie cirkevnej školy v meste podpísaním petície podporilo asi 1 300 občanov. Treba mať na zreteli aj fakt, že veľká časť obyvateľov spomínaného sídliska pochádza zo zatopenej oblasti Starina, z ktorých značná časť patrí k pravoslávnej cirkvi. Takže aj v tom môže byť kameň úrazu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.