župe Szabolcs-Szátmár-Bereg'. Prehľad je súčasťou spolupráce medzi Štátnymi pamiatkovými ústavmi v Budapešti a Bratislave. Cieľom je upozorniť na hodnoty, ktoré v daných župách patria ku klenotom kultúrneho dedičstva. Nejde o veľké paláce či katedrály, lež o súzvuk takmer nedotknutých vodných plôch, lesy, rašeniliská a stavebné pamiatky: staré dedinské domčeky, kostolíky, zvonice, kaštiele, kúrie, priemyselné budovz. Z 350 objektov dve tretiny tvoria cirkevné stavby, z toho 17 drevených. práve tie sú ťažiskom expozície.
Ako v príhovore zdôrazdnil maďarský generálny konzul Györgz Varga: "Často sa stáva, že človek v cudzine obdivuje pamiatky aj vzdialených kultúr. Osobne sa priznávam, že poznám hoci skvosty Dalmácie lepšie, než niektoré časti svojej domoviny. Človek by mal dobre poznať svoju vlasť. Keď som prelistoval katalóg tejto výstavy, trocha som sa zahanbil, veď obsah tejto publikácie je mi takmer neznámy. Sakrálne pamiatkz v tejto nejvýchodnejšej a, azda, aj najvýchodnejšej župe ma priam očaril rozmanitosťou a bohatstvom, svojskou intimitou. Nieto na tých pamiatkach nič monumentálne, vymedzujú sa starobylou krásou a osobitosťou rekonštruovaného stavu". Na otázku, či ide o otvorenie Dní maďarskej kultúry, generálny podotkol, že je to súčasť permanentných Dní maďarskej kultúry, keďže maďarská menšina patrí k trvalej súčasti tohto mesta.
Výstavu tvoria panely s historickým opisom stavby a fotografickou dokumentáciou stavu devastácie, reštauračných prác a výsledku obnovy.
Máme oveľa viac pamiatok tohoto druhu. Žiaľ! Na ich obnovu totiž chýbajú peniaze. Bohatstvo zavše znamená chudobu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.