Ak je na svete niečo, čoho má Organizácia Spojených národov dostatok, tak potom sú to celebrity, ktoré vystupujú v jej mene
Douglas bude hovoriť o nukleárnom odzbrojovaní, americké filmové hviezdy Harry Belafonte a Mia Farrowová spolu s japonskou herečkou Tecuko Kurojanagi sa chcú pochváliť, že získali desať miliónov dolárov pre programy na pomoc deťom a ženám na celom svete. Úlohu veľvyslanca dobrej vôle prijal ako prvý filmový komik Danny Kaye v roku 1954 a jeho meno sa stalo synonymom programu Detského fondu OSN (UNICEF). Medzi veteránov, ktorí sa rozhodli nezištne pomáhať medzinárodnému spoločenstvu patrí aj britský herec Peter Ustinov, ktorý pomáha získavať peniaze na programy pomoci deťom.
"Je to kombinácia krásy a mozgu," konštatuje Gillian Sorensenová, asistentka generálneho tajomníka OSN pre vonkajšie záležitosti.
Nie každá hviezda sa však môže stať "hlasom" OSN, ktorý v mene tejto organizácie vyzýva na odzbrojenie, pomoc deťom, dodržiavanie ľudských práv, boj proti drogám a šíreniu AIDS. Budúci vyslanci dobrej vôle musia prejsť náročným výberovým konaním. Jednotlivé agentúry OSN hodnotia ich "významný prínos" pre umenie, hudbu, film alebo šport. Posla mieru si vyberá samotný generálny tajomník OSN Kofi Annan.
"Majú totiž vplyv na ľudí, vypočujú si ich," vysvetľuje Sorensenová. "Dokážu zaujať veľké publikum a mladých ľudí. Robia záslužnú prácu pre svet, nie je to privilégium, ale vážna úloha a oni ju berú vážne. Sme im vďační," dodáva.
Dĺžka pôsobenia v tejto čestnej funkcii je špecifická, no niektorí pomáhajú aj po vypršaní "mandátu". A všetci pracujú bez nároku na finančnú odmenu. Pri služobných cestách pre OSN majú nárok maximálne na lístky druhej triedy, i keď niektorí si z vlastného vrecka priplatia jednotku.
Muhammed Ali, Douglas, tenor Luciano Pavarotti a talianska novinárka Anna Cataldiová sú poslami mieru. Belafonte, Farrowová, Kurojanagi, grécka speváčka Nana Mouskouriová, americká herečka Susan Sarandonová, nórska modelka Vendela Thommessenová a Ustinov pracujú pre UNICEF.
Aj Fond OSN pre populačné aktivity s jeho neľahkou misiou na poli plánovaného rodičovstva zastupujú známe osobnosti: britská speváčka Geri Halliwellová, somálska modelka Waris Dirieová a dve bývalé Miss Universe - Mpule Kwelagobe z Botswany a Bui Nakhirunkanok z Thajska.
Americký filmový herec Danny Glover, laureátka Nobelovej ceny za literatúru Nadine Gordimerová z Južnej Afriky a japonská herečka Misako Konno pracujú pre Program OSN pre rozvoj.
Pre niektoré celebrity je práca pre OSN pokračovaním alebo ďalším rozšírením ich predchádzajúcich aktivít v prospech ľudstva. Belafonte bojoval za ľudské práva a slúžil v mierových zboroch. Svojím podmanivým hlasom získal pre UNICEF celú kopu peňazí.
Kurojanagi, síce na rozdiel od jej rodného Japonska, kde je veľmi populárna, väčšina západného sveta nepozná, no i tak sa jej od roku 1994, keď prijala ponuku byť vyslankyňou UNICEF, podarilo zozbierať pre tento fond 25 miliónov dolárov. Podnikla niekoľko misií v Afrike, Ázii, Karibiku a navštívila aj Balkán.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.