rokovaní schválilo 14 rómskych politických strán a 29 mimovládnych organizácií.
Podpis signatárov dohody v prítomnosti notára sa uskutočnil v Košiciach, kde rokovali aj ústredné orgány všetkých zúčastnených strán. Dokument bude poskytnutý najvyšším ústavným činiteľom i Rade Európy.
Rómske organizácie pôjdu do volieb na kandidátke Rómskej občianskej iniciatívy ROI-SR, ktorej predsedom bude Adam Gejza. Na otázku, ako budú kandidovať ostatné strany, odpovedal: "Zúčastnené strany dohody si zachovajú právnu subjektivitu, do volieb pôjdu ich zástupcovia ako nezávislí kandidáti na kandidátke ROI-SR."
Adam odhaduje, že na Slovensku žije 700 tisíc Rómov, čo podľa neho môže zabezpečiť až 12-percentný volebný zisk. Po voľbách pripustil spoluprácu s ostatnými politickými subjektami, pričom uviedol, že členovia ROI-SR budú kandidovať aj v komunálnych voľbách.
Keďže ROI ešte v predchádzajúcich parlamentných voľbách kandidovala s HZDS, novinárov zaujímalo, aká bude spolupráca s týmto subjektom pred nastávajúcimi voľbami. G. Adam kategoricky nevylúčil spoluprácu s týmto subjektom. Rovnako však nedefinoval spoluprácu s ostatnými politických stranami. Ako dôvod uviedol fakt, že nepozná ich volebné programy.
Čo sa týka referenda, podľa Adama by jeho pozitívny výsledok do kariet ROI-SR nehral, nakoľko strana je v zárodkoch a potrebuje na prípravu volieb minimálne dva roky.
Dôvodom vzniku ROI-SR je podľa neho potreba vstupu zástupcov Rómov do parlamentu a participácia na legislatívnom procese. ROI-SR chce zlepšiť sociálne postavenie Rómov a odstraňovať disproporcie s majoritným obyvateľstvom.
Dohoda je podľa neho otvorená a subjekty, ktoré sa do nej zatiaľ nezapojili, tak môžu urobiť kedykoľvek v budúcnosti. Iniciátor myšlienky veľkej rómskej strany G. Adam tiež nevylúčil možnosť zlučovania rómskych strán po voľbách. Po rokovaní označil dohodu za historický deň pre Rómov. Podľa neho bol položený základný kameň pre budúcnosť rómskeho národa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.