príčinami vypuknutia krvavých nepokojov v uplynulých týždňoch. Barakov návrh prerokuje izraelská vláda už na svojom dnešnom zasadnutí. V stanovisku úradu premiéra sa uvádza, že grémium by sa malo zaoberať konfliktami medzi ozbrojenými silami a izraelským občanmi židovského a arabského pôvodu na severe krajiny. Medzi 126 obeťami nepokojov, ktoré trvajú od konca septembra, bolo aj 12 izraelských Arabov.
V sobotu večer demonštrovalo v Jeruzaleme niekoľko tisícok židovských osadníkov z obsadených území proti ďalšiemu politickému dialógu medzi Izraelom a Palestínčanmi. V prejavoch a na transparentoch žiadali účastníci demonštrácie Barakovo odstúpenie. Ako vyhlásil hovorca osadníkov, Arafat je nepriateľom a treba ho poraziť.
V prístavnom meste Haifa sa v sobotu v noci zhromaždilo približne 2000 ľudí, ktorí žiadali "jeden spravodlivý mier pre dva národy". Podľa informácií izraelskej televízie sa na tomto podujatí zúčastnili okrem členov židovskej komunity aj izraelskí Arabi.
Počas najnovších zrážok na palestínskych územiach zastrelili izraelskí vojaci v sobotu päť Palestínčanov a minimálne 200 osôb bolo zranených.
Demonštrácie proti Izraelu na autonómnych oblastiach budú podľa slov palestínskeho ministra informácií Jásira Abída Rabbúa pokračovať. Nikto nemôže zakázať palestínskemu národu, aby neprotestoval proti izraelskému obsadeniu, povedal Rabbú v sobotu večer na summite Ligy arabských štátov v Káhire.
Podľa názoru palestínskeho ministra informácií sú protesty Palestínčanov odpoveďou na počínanie izraelskej armády, na uzatvorenie palestínskych oblastí a na útoky židovských osadníkov.
Izraelský minister zahraničných vecí Šlomo Ben Ami vyhlásil, že Izrael musí mať stále na zreteli "diplomatické vyhliadky" na ukončenie konfliktu na Blízkom východe. Ide o to využiť všetky šance, ktoré ponúka utorková dohoda o ukončení násilia, zároveň však musí Izrael reagovať na násilie, ktoré mu Arafat vnucuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.