Britskej výskumníčke Sarah
"Mozog reaguje inak, keď zmyslové vzruchy vyvolá niekto iný, ako pri samostimulácii," konštatuje Blakemorová v denníku Daily Telegraph.
Výskumníčka robila na University College of London testy so 16 dobrovoľníkmi. V rámci nich zaznamenávala pomocou magnetickej rezonancie aktivitu mozgu pokusných osôb, ktorým robot šteklil dlane. To isté zopakovala ešte raz, no tentoraz si dlane šteklili sami.
Prvá forma pokusu bola úspešná, pretože keď podnet prichádza zvonka, mozoček nemá čas varovať ostatné regióny mozgu. Pokusné osoby reagovali aj vtedy, keď vopred vedeli, že budú šteklené.
Britský biológ Charles Darwin bol presvedčený, že šteklenie slúži na sociálne a sexuálne zbližovanie, preto človek nemá dôvod, aby sa sám šteklil. Blakemorovej sa však podarilo mozog oklamať malým trikom. Keď sa pokusné osoby šteklili pomocou robota a tento stimuláciu posunul o niekoľko stotín sekundy, nenastala žiadna reakcia. Pri jednosekundovom zdržaní sa už mohli pokusné osoby štekliť samy. Šteklenie seba samým je teda možné, ale iba s mechanickou pomocou, uzatvorila Blakemorová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.