rozpočtu, ktorý počíta so schodkom vyše 37 miliardy korún. Návrh počíta s celkovými príjmami približne 180 mld a výdajmi okolo 216,5 mld korún. "Počítali sme s tým, že nebudeme môcť prijať vyrovnaný rozpočet," uviedol poslanec Kužma no vyjadril nespokojnosť s "filozofiou rozpočtu, ktorá je taká, ako bola v roku 2000, teda skoro žiadne úspory na strane výdavkov".
Podľa jeho slov je Demokratická strana pripravená nehlasovať za rozpočet, ak prevýši deficit verejných výdavkov tri percentá hrubého domáceho produktu, ale tiež v prípade, že sa v ňom nebude počítať s vyplatením peňazí občanom Fondom národného majetku SR za dlhopisy. Pozitívum vidí Jozef Kužma v strednodobom finančnom výhľade na roky 2000 až 2004, ktorý pripravilo ministerstvo financií. "Každá vláda, ktorá preberá moc, by mala takýto výhľad spracovať," skonštatoval poslanec a dodal, že na základe takéhoto materiálu by sa potom mali pripravovať jednotlivé ročné rozpočty.
Jozef Kužma nie je spokojný ani so súvisiacim vládnym návrhom zákona o stavebnom sporení. V návrhu je znížená dotácia štátu zo šesťtisíc na 4,5 tisíc korún na občana, čo je dovedna deväťsto miliónov. Podľa Kužmových slov sa to dotkne sporiteľov, ktorí mali uzavreté zmluvy na šesťtisíc korún a nikto im neavizoval, že by táto štátna prémia mohla klesnúť. "Sporitelia patria prevažne do strednej triedy, čo je významná a rozhodujúca vrstva po politickej, ekonomickej i duchovnej stránke. My týmto ľuďom peniaze berieme a dávame do fondu bývania na výstavbu sociálnych bytov," posťažoval sa poslanec, ktorý bude na dnešnom sedení s vládnymi predstaviteľmi tento návrh, ako aj návrh o rozpočtových pravidlách, kritizovať.
"Návrh rozpočtu tiež nepriviedol viac zdrojov na regióny, či už cez štátnu správu alebo samosprávu," povedal svoje výhrady Kužma, ktorý netajil svoju nespokojnosť s návrhom rozpočtu pre Prešovský kraj. Napríklad v oblasti školstva má do tejto oblasti poputovať o štyri milióny korún menej než v tomto roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.