hodnote 7200 korún. Nebolo ľahké robiť úsporné opatrenia, krátiť ľuďom už aj tak podhodnotené mzdy, nevyplácať im osobné príplatky, ale podarilo sa nám dlh znížiť na 2-tisíc korún," uviedol prednosta Okresného úradu (OÚ) v Prešove Milan Benč. Krajský úrad v týchto dňoch presunul do mzdového fondu okresu Prešov 600-tisíc korún na vykrytie dlžoby v tomto roku, ale vedenie aj tak ešte čaká boj. "Dlh bývalého vedenia na správu úradu bol vo výške 2,292 milióna korún a čiastočne ho spôsobilo viazanie rozpočtu. V roku 1998 si požičali na mzdy 500- tisíc korún. Faktom je, že všetci zamestnanci musia znášať dôsledky. Aj teraz máme príkaz šetriť, aby sme mali do konca roka na výplaty," vysvetlila nám vedúca odboru financií na OÚ
Natália Kutšinská. Po znižovaní stavu pracovníkov pracuje na Okresnom úrade v Prešove celkom 301 zamestnancov a ich priemerná mzda podľa údajov k 31. júlu 2000 je 9 344 korún, čo je pod celoštátnym priemerom. N. Kutšinská dodala, že v krajskom meradle sa okres Prešov v tabuľke ocitol na poslednom mieste, hoci ide o najväčší okres. "Veľa kolegov z iných okresov nevychádza nad tým z údivu . Veď na 1,84 pracovníka pripadá 1000 obyvateľov. Pritom v kraji sú okresy s počtom obyvateľov 13 tisíc a v našom sa len počet nezamestnaných pohybuje okolo 17 tisíc," skonštatovala.
Rokovanie medzi vedením OÚ a Okresnou radou Odborového zväzu Pracovníkov školstva a vedy (OR OZ PŠaV ) sa tiež týkalo mzdovej oblasti, najmä výšky osobných príplatkov a odmien. "Na mzdách sme mali dlh 8,85 milióna korún. Kým v prvom polroku ešte boli vyplatené osobné príplatky vo výške 7,6 percenta, v ďalších mesiacoch už len 3,6 percenta a počas prázdnin, vrátane septembra sme išli bez príplatkov," povedala nám predsedníčka KR OZ PŠaV Anna Kizivatová. Ministerstvo financií SR však pre Prešovský kraj uvoľnilo 25 miliónov korún. Okres Prešov z nich dostal 4,3 milióna a navyše 2,5 milióna korún z rezervy KÚ. Podľa slov A. Kizivatovej tieto prostriedky využili na vyrovnanie nedoplatkov za mzdy. Zbavili sa teda "čierneho Petra" a od októbra sa situácia s platmi zamestnancov zmení. Môžu rátať s príplatkami od 8 do 12 percent, pričom pri rozdeľovaní budú odborári na základe kolektívnej zmluvy prihliadať na učiteľov, ktorí sú nútení do školy dochádzať desiatky kilometrov. "Napríklad v 10. platovej stupnici bude príplatok 1000 korún. Z vytvorenej rezervy ostane aj na odmeny. Odhlasovali sme 15 percent na zamestnanca podľa tarifnej triedy a platovej stupnice, ale rozdelenie je v kompetencii riaditeľa konkrétnej školy a odborárov," dodala Kizivatová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.