Belgický kardinál Godfried Danneels na tlačovej konferencii potvrdil, že si neželá a nikdy si ani neželal pápežovu rezignáciu.
Špekulácie o možnom odstúpení pápeža Jána Pavla II. sa objavili minulý týždeň po publikovaní niekoľkých pasáží z knihy belgického kardinála Godfrieda Danneelsa Frankly Speaking (Úprimne povedané). G. Danneels vo svojej knihe uvádza, že by nebol prekvapený, keby sa hlava rímskokatolíckej cirkvi vzdala svojej funkcie ihneď po skončení Jubilejného roka. Tiež vyhlásil, že pápež "prekvapeniami nikdy nešetril".
"Nechcel som povedať, že by bolo vhodné, aby Ján Pavol II. odstúpil alebo, že si ja osobne želám, aby odstúpil či preto, že si už dobre nezastáva svoju funkciu," vyhlásil kardinál na tlačovej konferencii. Zároveň dodal, že médiá iba prehnali to, čo je vlastne len "evidentnou úvahou". "Ak zoberieme do úvahy priemernú dĺžku života, nikto nemôže zostať na čele takej veľkej "inštitúcie" akou je katolícka cirkev navždy," poznamenal.
Vo svojej knihe sa okrem iného autor zamýšľa nad možnosťou určenia dôchodkového veku aj najvyššej hlave katolíckej cirkvi, podobne ako biskupom, ktorí odchádzajú do dôchodku vo veku 75 rokov.
Už minulý rok rozvíril hladinu diskusií o pápežovej možnej rezignácií predseda Konferencie biskupov Nemecka Karl Lehmann, keď vyhlásil, že osobne pápežovi dôveruje ale v prípade, že sa Ján Pavol II. už necíti byť schopný zodpovedne viesť cirkev, očakáva od neho silu a odvahu povedať, že nedokáže zastávať svoj úrad. V tom prípade by mohol odísť do dôchodku. Vatikán však takéto možnosti odmieta.
Pápež, ktorý v pondelok oslávil 22. výročie svojho pontifikátu, trpí Parkinsonovou chorobou - má ťažkosti s chôdzou i artikuláciou a jeho ľavá ruka sa viditeľne trasie. Je si plne vedomý svojho zdravotného hendikepu, napriek tomu však dodáva, že nemá na výber, pretože pápež jednoducho nemôže odísť do dôchodku. Okrem toho je presvedčený, že aj fyzicky slabý pápež môže viesť cirkev.
Bucci, profesor práva na pápežskej Lateránskej univerzite a poradca Pápežskej rady pre výklad textov zákonov, v rímskom denníku Il Tempo začiatkom roku napísal, že hlava katolíckej cirkvi v momente prevzatia pápežského úradu preberá aj zodpovednosť, ktorej môže zbaviť len Boh. Pápež obyčajne zostáva v svojom úrade až do smrti. Posledný, ktorý sa rozhodol pre dobrovoľnú rezignáciu bol Celestín V. abdikujúci v roku 1294. V roku 1415 síce neochotne abdikoval aj Gregor XII., avšak len so zámerom vyriešiť situáciu, ktorá nastala, keď v tom istom čase sedeli na pápežskom tróne dokonca traja pápeži.
Podľa kanónu číslo 322 cirkevného práva môže pápež dobrovoľne rezignovať, ale keďže je pápežom a teda najvyššou hlavou cirkvi, jeho rezignáciu nemôže nikto prijať.
Autor: Mechelen (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.