pravda, že okrem ľudí a pár zvieratiek z laboratória biológie v tomto zariadení veľa živého nenájdete. Vzťah s prírodou treba neustále upevňovať a tak vedúci literárnej sekcie Gabriel Glovacký vytvoril nový krúžok pod názvom Aqua club. Jeho úlohou je zabezpečiť akvárium, rybičky a celoročnú starostlivosť o ne. Na prvý pohľad veľmi jednoducho vyzerajúce úlohy, lenže práce je habadej a to hlavne kvôli dosť chabej finančnej podpore. O poslaní a hlavnej myšlienke krúžku nás oboznámil G. Glovacký: "V centre voľného času sa mení celá filozofia herne. Už to nebudú len skladačky, ale chceme zaujať deti niečím novým. A nakoľko mnohé deti majú radi vodu a k nej neodmysliteľne patria aj rôzne ryby, rastliny, ale aj iné zvieratá, tak by sme ich chceli oboznámiť so životom pod vodou a aj s rôznymi terárijnymi živočíchmi. V týchto priestoroch chceme nainštalovať veľkú nádrž, kde by sa deťom ukázalo ako napreduje dnešná akvaristika." Myšlienka je skutočne zaujímavá, pretože v dnešnom uponáhľanom živote chýba príroda a týmto spôsobom sa vlastne prenáša kúsok prírodného prostredia medzi chladné betónové steny. A to, čo sa hýbe, dokáže robiť divy. Pred budovou sa mi naskytol zaujímavý pohľad. Chlapci a dievčatá premývali pred budovou štrk vo vedrách a z okolia nosili okruhliaky. "U človeka sa rodí citový vzťah k zvieratám vtedy, keď je sám aktívny, v našom prípade, keď si vybuduje akvárium. To znamená, že dieťa nemôže "prísť do hotového". Všetci sa podieľajú na tvorbe akvária. Prinášajú do neho rybičky, ktoré kŕmia, ale pomáhajú ho aj čistiť a udržiavať v poriadku. Práve teraz vytvárame základy pre život "za sklom", teda čistíme kamene od všemožných nečistôt."
Na otázku, čo sa robí na hodinách akvaristiky, sme dostali takúto odpoveď: "Určite, že deti musia mať prehľad aj o názvoch jednotlivých rýb, pretože ináč by z nich neboli správni chovatelia. Musia sa naučiť napríklad, ktoré druhy sa požierajú, či sú temperamentné, alebo naopak pokojné. Čiže v tejto oblasti by mali mať stručný prehľad. Samozrejme nesmie sa zabúdať na poznatky z oblasti geografie, nakoľko množstvo našich akvaríjnych rýb pochádza z rôznych končín sveta."
Záujemcovia sa naučia zostaviť si vlastné akvárium. Čo do neho patrí a čo nie. Aj to je jednou z úloh, pretože nie každý vie, že napríklad do sladkovodného akvária nepatria mušle alebo gýčové potápače. Určite sa všetci dozvedia ešte množstvo iného. Plánuje sa spolupráca so zoologickou záhradou v oblasti spoznávania našich rýb, konzultácie s pracovníkmi vysokej školy veterinárnej a organizácia rôznych akcií. Uskutoční sa hravou a súťažnou formou. V krúžku budú prebiehať konzultácie o chorobách rýb, ako im predchádzať, ako liečiť a aj o spôsobe pripravenia najvhodnejšieho prostredia pre ich život. Počas roka sa budú uskutočňovať všemožné súťaže, kde bude možnosť overiť si svoje vedomosti a zmerať si sily aj s inými. "Keď vypestujeme rybičky, tak by sme ich chceli darovať začínajúcim akvaristom, ktorým by sme poradili a oboznámili ich s problémami a spôsobom chovu," dodáva G.Glovacký. Prihlásiť sa môžu skutočne všetci, ktorí majú záujem o akvaristiku, čo to už o nej vedia a prípadne disponujú akváriom, alebo si ho len chcú založiť. Okrem nových poznatkov sa členovia naučia chrániť, mať radi prírodu a prinesú si kúsok Amazonky k sebe domov.
Autor: Erik FABIÁN
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.