Slovensku, keď v roku 1998 vznikla spoločnosť Kronospan Slovakia spol. s. r. o. Prešov investovala skupina viac než 500 miliónov korún. Zakotvila v tomto teritóriu ako fabrika s moderným technologickým systémom, ktorá produkuje laminované, drevotrieskové dosky, plávajúce podlahy a biodosky z domácich surovín, pričom polovica výrobkov putuje na zahraničné trhy. Počas októbrových dní otvorených dverí sa verejnosť mala možnosť presvedčiť o reálnom fungovaní firmy.
Ako povedal konateľ spoločnosti Kronospan Slovakia, spol. s. r. o. (ďalej len Kronospan) Jan Rudolf, chceli vyložiť ruky na stôl a ukázať ľuďom všetky prevádzky. Nie vždy však bola časť verejnosti naklonená novej fabrike. Hoci sa pri vstupe na trh prezentovali ako firma, ktorá využije všetky dostupné prostriedky na ochranu životného prostredia a zdôrazňovala ekologické hľadisko pri spustení výroby, na prelome rokov 1999 a 2000 sa niektorí obyvatelia Ľubotíc, ale aj časti sídliska Sekčov sťažovali na úlet popolčeka, zvýšený hluk a prach, najmä pri silnom vetre. Plánovali dokonca zorganizovať petičnú akciu.
"V začiatkoch, keď spoločnosť robila rekonštrukciu bývalého Drevokombinátu a inštalovala nové linky, boli naše vzťahy napäté. Aj počas skúšobnej prevádzky sa objavili problémy, ale väčšinu uložených opatrení spoločnosť do konca júna tohto roku vyriešila a naše predstavy sa postupne zladili," konštatoval vedúci odboru životného prostredia na Okresnom úrade v Prešove Marián Harčarík. Len pred niekoľkými dňami odbor vyhodnotil výsledky štátneho stavebného dohľadu, ktorý vykonal v polovici októbra za účasti samosprávnych orgánov Ľubotíc a Štátneho zdravotného ústavu (ŠzÚ). Kontrolovali súčasné podmienky vo firme v súvislosti s dvoma najzávažnejšími problémami a to hlukom a prašnosťou. "Kronospan ešte v júli postavil prostredníctvom akreditovanej firmy protihlukovú stenu smerom do Ľubotíc a výduchy obrátili smerom do Prešova. V auguste zabezpečil trvalé kropenie pilín vodou, aby sa znížila prašnosť a definitívne rozvody vody majú postaviť do polovice budúceho roku. Na zachytávanie pilín postavili takmer 5 metrovú drevenú stenu. Kontrola výsledkov vypúšťania tuhých emisií zo sušičky, ktoré realizovala nezávislá firma, vykazovala tiež hodnoty pod normou," vysvetlil nám M. Harčarík.
Boj však ešte nevyhrali. Napokon aj sesterskému závodu v Jihlave trvalo celé roky, kým odstránili sprievodné nepríjemnosti pri čulej drevárskej výrobe. V rámci kolaudačného rozhodnutia ostala neplnená úloha a tou je zelený porast v areáli firmy na zachytávanie prachu aj hluku. Kronospan by mal podľa projektu vysadiť vysokú a nízku zeleň do polovice novembra. V druhej etape sa postarajú o biokoridor okolo ulíc Vodárenská a Bardejovská s termínom do konca novembra 2001.
Intenzitu hluku sa im teda podarilo znížiť, hoci ľuďom v okolí iste znepríjemňuje život, ani podľa posledných meraní nebola nad normou. Merania skôr potvrdili, že hluk z vedľajšej komunikácie MK2 vykazuje hodnoty nad normou (44,5 decibelov), čo bolo dôvodom utorkového rokovania medzi vedúcim odboru OŽP na OÚ Mariánom Harčaríkom, riaditeľom Kronospanu Dušanom Šneiderom a riaditeľom Slovenskej správy ciest, Strediska správy a údržby v Prešove Miroslavom Novákom. "Informovali sme ich o situácii a predniesli požiadavku na riešenie opatrení v súvislosti so znížením hluku, napríklad výstavbou protihlukovej steny. Riaditeľ Kronospanu nevylúčil ochotu finančne participovať na akcii," uviedol vedúci odboru ŽP. Napokon prijali záver, že budú informovať generálneho riaditeľa SSC Dušana Matonka, aby na základe predložených zdôvodnení naplánoval a schválil investície.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.