celoslovenským priemerom o 9,4 percenta a v rámci SR mu patrí druhé miesto. Celková škoda, spôsobená kriminalitou, dosiahla viac ako 3,32 miliardy korún. "Nie celkom som spokojný s prácou policajtov v Bardejove a Starej Ľubovni, pretože sa tam percento objasnenosti trestných činov znížilo. Naopak chcem pochváliť prácu príslušníkov vo Svidníku, Poprade a Kežmarku, kde výsledky išli hore," povedal na tlačovej besede riaditeľ Krajského riaditeľstva PZ v Prešove plukovník Jozef Vojdula. Dodal, že pod vplyvom alkoholu bolo spáchaných 717, recidivistami 854 a maloletými i mladistvými 1134 trestných skutkov.
Z hľadiska kvantity až 56,8 percenta činila majetková kriminalita. Ďalej sa riaditeľ venoval práci poriadkovej polície, pričom poznamenal, že od začiatku roka nezaznamenali ani jeden prípad hromadného narušenia verejného poriadku. "Napriek tomu nie sme spokojní so situáciou, najmä s narušovaním verejného poriadku mladými ľuďmi pod vplyvom alkoholu v pohostinských zariadeniach a na verejných miestach, ako železničné či autobusové stanice. Podľa mňa by nám v značnej miere pomohlo, ak by opäť došlo k zriadeniu protialkoholických záchytných staníc," zdôraznil J. Vojdula.
Na našu otázku v súvislosti s rozruchom okolo možného zrušenia readmisnej dohody zo strany Ukrajiny reagoval, že situácia na slovensko-ukrajinskej hranici je dosť zlá. "Pokiaľ by došlo k vypovedaniu tohto dokumentu, bola by to tragédia. Máme poznatky, že na ukrajinskej strane čaká na prechod hranice minimálne pol milióna migrantov, pre ktorých Slovensko nie je ich cieľovou krajinou. Po zadržaní narušiteľov by sme ich nemohli vrátiť späť na Ukrajinu a museli by sme ich sústreďovať u nás." Zároveň upozornil, že polícia to pociťuje už teraz, keď v 11 prípadoch zadržali 104 osôb a museli ich umiestniť v utečeneckom tábore Sečovce. Späť ich ukrajinská strana odmietla prevziať. "Často dochádza k úmyselným obštrukciám, a to aj napriek tomu, že predmetná zmluva je zatiaľ v platnosti. Ak by som to mal konkretizovať, tak napríklad nám hovoria, že ukážte nám ´sledy´, čiže stopy na hraničnej čiare. Ideme na miesto narušenia hranice, čakáme na nich, aby sme im tie stopy ukázali, ale oni neprídu. Napadá lístie, zafúka vietor, a už je po stopách. Vyhýbajú sa stretnutiam, nereagujú na naše listy a výzvy. Paradoxom je, že nechcú zobrať aj jedného Ukrajinca, vlastného občana nechcú späť. Museli sme ho dať do Sečoviec," povedal krajský riaditeľ. Ako sa však policajné zložky v kraji pripravujú na to najhoršie? "Začali sme z personálneho hľadiska. Máme rozpracovaných uchádzačov na prijatie, hoci sme nedostali ani jedno nové miesto. Zrušili sme teda niektoré tabuľkové miesta na iných úsekoch. Ďalší krok by už mali urobiť hore. Niektoré opatrenia prídu od prvého januára, tie však nechcem konkretizovať. Ale máme prísľub, že nás posilnia o 30 policajtov, na zabezpečenie ochrany inkriminovaného 37-kilometrového úseku štátnej hranice s Ukrajinou," doplnil J. Vojdula.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.