primátori hlavných miest Česka, Maďarska a Poľska. V utorok o tom rozhodlo vedenie pražského mestského zastupiteľstva.
Podľa slov pražského primátora Jana Kasla sa za iniciatívu vyslovilo päť z 11 členov mestskej rady, ostávajúcich šesť sa hlasovania zdržalo. O rozhodnutí, ktoré Kasl označil za veľmi nešťastné a politicky krátkozraké, bude Praha informovať písomne partnerov z Budapešti a Varšavy.
Argumenty odporcov iniciatívy boli veľmi rôznorodé. Podľa jedného z viceprimátorov Martina Hejla siahajú právomoci grémia po hranice mesta a je otázne, či môže zaujať stanovisko vo veci, týkajúcej sa celého štátu. Ďalší viceprimátor Otto Kechner sa zdržal hlasovania preto, že vyhlásenie by malo byť kratšie a sebavedomejšie.
O výzve primátorov metropol Česka, Maďarska a Poľska v záujme pričlenenia týchto troch krajín k Európskej únii v roku 2003 informoval v utorok na tlačovej konferencii v Budapešti jej primátor Gábor Demszky.
Politik, ktorý sa profiluje ako budúci líder v súčasnosti opozičného Zväzu slobodných demokratov (SZDSZ) a možný nástupca premiéra Viktora Orbána, pripomenul, že slobodná Európa mala v prípade maďarskej revolúcie z roku 1956, Pražskej jari z roku 1968 a vyhlásenia výnimočného stavu v Poľsku v roku 1981 vždy výčitky svedomia, ale napriek nim ponechala odporcov niekdajšieho prosovietskeho systému bez pomoci. Primátori Budapešti, Prahy a Varšavy chceli podľa jeho slov spoločne apelovať na svedomie Európy s odvolaním sa na toto historické dedičstvo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.