programovo zaoberá podporou nekomerčných kultúrnych aktivít, zorganizovala experimentálne sympózium s témou preostrovania hĺbky pohľadu a hľadaním súvislostí zorného poľa.
František Oliva z Prahy vytvoril abstraktný cyklus štyroch obrazov. Sú na nich rozostrené farebné štvorce a pruhy. Ako tvrdí absolvent AVU, farbu a jej štruktúru povýšil nad tvar.
Na Slovensku uvidíme jeho práce po prvý raz.
Pavol Megyesi z Košíc sa zaoberal konceptuálnym projektom. Jeho obraz-objekt je určený pre inštaláciu v priestore. Pokúsil sa zhmotniť dynamiku pohybu, ktorú dosiahol premyslenou a matematicky prepočítanou konštrukciou plátna. Zámerom bolo vyrobiť z plátna akúsi vrtuľu, ktorá bue mať z každého pohľadu iný tvar. Ako prezradil, celý vtip spočíva v pásoch namaľovaných na bočných hranách. Nápadne pripomínajú výstražné znamenia na margecianskej stanici. " Obraz zámerne nainštalujem tak, aby čo najviac prekážal. Aj som ho preto nazval "Pozor obraz". Zhodou okolností som nad niečím podobným rozmýšľaľ už pred sampóziom a keď som prišiel na tunajšiu stanicu, zistil som, že ten princíp s výstražným znamením naozaj funguje," uviedol Pavol Megyesi, ktorý program maľovania na boky plátien rozvíja už dlhší čas. Nazval ho sarkasticky, Okrajové témy.
Bratislavčan Miloš Kopták sa hĺbky ostrosti zhostil cez fiktívny pohľad hľadáčikom fotoaparátu. Pomocou jeho zobrazenia na plátne, sústreďuje pozornosť na jadro veci. Podľa neho ide o transormáciu súčasného technického pozerania sa na svet. Hľadáčik je dôležitejší ako krajina, ktorú úmyselne potláča.
Tomáš Vaněk z Prahy sa pre zaneprázdnenosť sympózia zúčastnil virtuálne. S organizátormi komunikoval prostredníctvom e-mailu. Vyžiadal si popis prostredia chaty a na základe toho vyrezal šablónu. Teraz sa totiž zaoberá týmto konceptom. Šablónu možno nastriekať kdekoľvek. Napísal dokonca pár nápadov, kde umiestniť toto zvláštne graffiti.
Ak chcete vidieť prácu Erika Bindera, musíte sa člnom dopraviť na ostrov. Tento prešovský výtvarník, totiž svoju inštaláciu vytvoril priamo vo vlnách vodnej nádrže Ružín. Kamene vyčnievajúce z vody pomaľoval farebnými znakmi." Často pracujem s objektami, ktoré potom nechám na mieste. Sú určené oku náhodného diváka. Je to ako keby ste žili vo vianočke a odrazu nájdete hrozienko. Všímam si veci okolo seba, ktoré mi dávajú znamenia. Potom sa vydám tým smerom. Teraz ma zaujala vodná hladina, pohral som sa s výrazmi ako voda a šamanským woodoo. Predstavil som si telo vody," priblížil svoje tvorivé zámery Erik Binder.
Vernisáž prác na tému Hĺbka ostrosti bude dnes o 16. 30 hodine v Slovenskom technickom múzeu na Hlavnej ulici v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.