Klaudia JURKOVIČOVÁ & Samo SEMAN
Košice - O prípadoch skrachovaných firiem, ktoré pripravili o peniaze dôverčivých klientov, náš denník priniesol už desiatky článkov. Išlo prevažne o nebankové inštitúcie, ktoré ponúkali veľmi lukratívne a teda veľmi nereálne úročenie vkladov. Zvýšenú opatrnosť však treba venovať aj súkromným firmám poskytujúcim pôžičky, obzvlášť ak pred tým, ako vám firma peniaze požičia, žiada od vás niekoľko splátok vopred. Dokazuje to aj prípad košickej spoločnosti Gama Invest.
"Na základe inzerátu sme sa s manželkou vlani v apríli rozhodli, že si kúpime auto formou lízingu cez Gama Invest. Táto spoločnosť ponúkala predaj ojazdených áut s najkratšou dobou dodania. Vo firme boli veľmi láskaví, privítala nás pani, ktorá povedala, že v ich spoločnosti nie je nič problém, a že auto budeme mať do troch mesiacov. Stačí vraj uhradiť vstupnú čiastku 4 200 korún a vyplatiť tri mesačné splátky v rovnakej výške. Hodnota vozidla bola stanovená na 150 tisíc," povedal nám klient firmy Vladislav Buxár z Košíc.
V termíne však vozidlo nedostal. Koncom júna sa šiel opýtať do firmy na dôvod. Pracovník spoločnosti mu oznámil, že sľúbené auto dostane až o mesiac, vraj nastali malé problémy, ktoré sa vyriešia. V. Buxár spoločnosti stále veril, keď však prišiel v stanovený termín, z úst pracovníka si vypočul rovnakú pesničku. V rôznych tóninách mu ju pracovníci spoločnosti predniesli ešte niekoľkokrát. "V októbri, štyri mesiace po termíne odovzdania vozidla, som už nevydržal a rozhodol som sa stretnúť s majiteľom firmy, ktorým je Branislav Kertés. Ten sa ma snažil upokojiť slovami, že mám vydržať ešte jeden jediný mesiac."
V. Buxár však auto nevidel ani po mesiaci. Majiteľ firmy sa s ním opäť stretol a snažil sa ho znova chlácholiť. Teraz však povedal, že vozidlo dodá o štvrť roka, lebo sa vo firme vyskytli ďalšie problémy. "Vysvetľoval mi, že problém tkvie v akomsi pripravovanom zákone v parlamente, takže treba čakať."
Poškodený klient sa rozhodol vypovedať zmluvu. Dovtedy však zaplatil 10 splátok, čo predstavovalo takmer 50 tisíc. "Výpoveď prijal pán Kertés, pričom podľa všeobecno-záväzných podmienok mi mal sumu vyplatiť do troch mesiacov. Počítal som, že to bude v apríli, alebo máji tohto roku. Márne, peniaze neprišli. V telefonáte mi pán Kertés povedal, že banka, ktorá spravovala ich peniaze, im zablokovala účet."
V. Buxár toho už mal dosť. Začal teda majiteľa žiadať, aby mu peniaze vyplatil ihneď, podarilo sa mu dostať od neho však len 7 tisíc. "Gama Invest sa údajne dostala do konkurzu a mňa vraj vyplatí správca konkurznej podstaty, ktorého určí súd 10. novembra," vysvetlil V. Buxár.
Gama Invest dlží V. Buxárovi 28 tisíc korún. O pätnásť percent prišiel odpočítaním penále za vypovedanie zmluvy a spomínaných sedem tisíc majiteľ firmy vrátil na drevo. "V súčasnosti to je pre mňa dosť veľká suma. Moja žena totiž ostala bez práce. Spolu s dvoma deťmi z jedného platu nevyžijeme, preto mi tie peniaze teraz veľmi chýbajú." dodal V. Buxár.
O spoločnosť Gama Invest sme sa začali zaujímať už zhruba pred dvomi rokmi, keď vlastne svoju činnosť len rozbiehala. Už vtedy sa totiž jednému z našich prezieravých čitateľov nezdali ponúkané podmienky. Mal v pláne kúpiť si byt. V Gama Investe mu povedali, že mu požičajú 600 tisíc na dobu 15 rokov, tak, ako chcel, s tým, že splátky začne platiť okamžite a spomínanú sumu mu vyplatia zhruba za pol roka. V obave o svoje peniaze zmluvu s firmou neuzavrel a ako ukázal život, urobil dobre.
Ako nám pred tými asi dvoma rokmi B. Kertés povedal, Gama Invest vznikla odlúčením z inej firmy, kde bol okrem neho ešte ďalší spoločník. Bola registrovaná na neho ako na fyzickú osobu, uvažoval však o transformácii na akciovku alebo eseročku. Chcel otvoriť pobočky aj v iných mestách.
Nás už vtedy zaujala jedna klauzula zmlúv, ktorá hovorí, že výška účtu závisí predovšetkým od peňažného správania sa všetkých záujemcov. Sprostredkovateľ vraj preto nemôže vopred určiť presný dátum pridelenia cieľovej sumy jednotlivých zmlúv. Teda Gama Invest mohol peniaze vyplatiť aj o päť, desať rokov a pritom neporušil zmluvu..
"Podpísaním zmluvy preberajú ľudia tieto všeobecné podmienky ako neoddeliteľnú súčasť zmluvy s tým, že sú si vedomí, čo je v nich napísané a súhlasia s tým. Je normálne, že žiadna firma podobného druhu nemôže určiť presný dátum vyplatenia sumy. Uzatvára sa totiž viac zmlúv. Môže sa stať, že nielen firma je neseriózna, ale aj zákazník je neseriózny. A čo v takom prípade, keď zákazník prestane platiť? A čo keď ich prestane platiť desať, ale nedajbože všetci? O termíne vyplatenia ich môžeme informovať len ústne, zmluvne to dať nemôžeme." odpovedal nám svojho času Branislav Kertés.
Ako zákazníkov informovali, dokazuje prípad nášho čitateľa V. Buxára. Po jeho skúsenosti sme na konateľa firmy mali množstvo nových otázok. Zašli sme preto včera do sídla firmy. "Zbytočne tam pôjdete, už niekoľko dní tam nikto nie je," dozvedeli sme sa na vrátnici. Na dverách číslo 103 nás veru privítali už len zamknuté dvere, všetky oznamy a logá firmy boli strhnuté. Klienti Gama Investu v sídle firmy jej majiteľa teda nezastihnú. Nepodarilo sa nám na informáciách zistiť ani jeho domáce telefónne číslo. Ostáva im teda iba dúfať, že naozaj ktosi dal návrh na konkurz a že v rámci konkurzu sa podarí zistiť a predať nejaký majetok, z ktorého budú záväzky voči nim vysporiadané.
Autor: jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.