investovania na Slovensku začali zástupcovia amerického investora v máji minulého roku. Akciovka bola zaregistrovaná v slovenskom obchodnom registri deviateho februára tohto roku a počnúc týmto dňom udalosti nabrali rýchly spád.
Stratégiou investora bolo postaviť nový závod na zelenej lúke, pričom zatiaľ spoločnosť realizuje už od prvého apríla výrobnú činnosť v prenajatých priestoroch v Košiciach. S výstavbou závodu začal Molex začiatkom mája, dodávateľom stavebných prác sa stali bardejovské Pozemné stavby. Podnik by mal začať svoju prevádzku najneskôr koncom budúceho mesiaca, slávnostné otvorenie je však naplánované až na apríl budúceho roku.
"V prvej fáze sa buduje montážna hala, lisovňa plastov a administratívna budova," informoval generálny manažér pre východnú a strednú Európu Franz Vollmann. "V druhej etape sa bude realizovať prevádzka na lisovanie kovov a tretia fáza predpokladá rozširovanie jestvujúcich kapacít."
V súčasnosti podnik zamestnáva 90 ľudí, z toho 64 pracuje v prevádzke s tým, že do konca roka by sa tento počet mal rozšíriť na 150. Po ukončení poslednej fázy predpokladá Molex konečný stav zamestnancov na hranici 600. Molex sa orientuje na dodávku konektorov pre telekomunikačný a automobilový priemysel. Franz Vollmann spomenul zvučné mená niektorých odberateľov ako Siemens, Ford či Alcatel. V horizonte desiatich rokov chce spoločnosť na Slovensku preinvestovať 75 miliónov amerických dolárov vrátane investícií do technológií. Doposiaľ Molex na samotnú výstavbu závodu preinvestoval 8 a pol milióna dolárov.
Franz Vollmann sa vyjadril aj k problému, ktorý trápi starostu obce Kechnec Jozefa Konkolyho. Vláda totiž pri rokovaniach o vstupe Molexu deklarovala všemožnú podporu tomuto projektu a prisľúbila obci pomoc pri prefinancovaní potrebnej infraštruktúry. Obec Kechnec s ročným rozpočtom 6 miliónov korún nie je schopná sama prefinancovať náklady vo výške zhruba 80 miliónov korún a vládne sľuby aj to bez čísiel sú zatiaľ len na papieri. Detailne sme o problémoch financovania infraštruktúry informovali v našom včerajšom vydaní. A aký je názor Franza Vollmanna na tento problém? "Výsledkom doterajších rokovaní boli uznesenia vlády aj rad ďalších dokumentov, kde boli jasne stanovené podmienky pre nás ako investorov, ale tiež pre vládu a samosprávu. Ak boli stanovené, musia sa aj dodržať. Vláda aj samospráva sa musia správať dostatočne konkurencieschopne v porovnaní s vládami a samosprávami susedných krajín, keď má záujem o príchod zahraničných investorov. V Čechách, Maďarsku či Poľsku je napríklad poskytnutie infraštruktúry absolútnou samozrejmosťou. Obštrukcie by mohli odradiť potencionálnych investorov, ktorí skúmajú pomienky na Slovensku. Určite je tu počiatočná ekonomická záťaž vyššia, na takéto projekty je však potrebné pozerať sa z dlhodobejšieho hľadiska. Prostredníctvom budúcich odvodov daní či rôznych poplatkov sú totiž určite zaujímavé."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.