spoločnosti na komplexné riešenie odpadového hospodárstva, v ktorom bude mať mesto Košice 34 percent a talianska Meta 66-percentný podiel.
Zároveň odsúhlasili predaj spaľovne vrátane pozemkov za dohodnutú cenu 200 miliónov korún pre Metu, ktorá vyhrala výberové konanie.
Kým poslanec KDH Marián Dittrich v diskusii spochybňoval výsledky výberového konania a žiadal, aby bol celý materiál stiahnutý z rokovania, väčšina košického parlamentu mala celkom iný názor.
Poslanec a starosta Ján Süli (predtým DS, v súčasnosti už SDKÚ) zdôraznil, že o nevyhnutnej rekonštrukcii spaľovne sa v meste hovorí už desať rokov a nič sa nevyriešilo. "Ste ako rodič, ktorý by bol rád, keby už mal zaťa, ale keď sa konkrétny uchádzač o dcérinu ruku objaví, vždy nájdete nejakú chybu. Buď je malý, alebo krivý, alebo málo bohatý. Odpadové hospodárstvo treba v tomto meste konečne vyriešiť, ja vznik spoločného podniku podporím a vstup zahraničného investora vítam," povedal v diskusii.
Aj starosta z Jazera Ján Jakubčiak (NEKA) apeloval na poslancov, aby si uvedomili, že mestu už nič iné nezostáva a navrhované riešenie je rozumné.
Námestník primátora Boris Farkašovský( SOP) včera poslancom pripomenul, že cenové výmery vydáva štátna správa, teda Taliani nebudú môcť zvyšovať ceny, ako sa im zachce. Zdôraznil, že súčasný stav spaľovne je nevyhovujúci a jedinou cestou je modernizácia, ktorá si vyžiada investície okolo 700 miliónov korún. "Na to mesto nikdy peniaze mať nebude, naviac za odpredaj dostane 200 miliónov v hotovosti na účet, ktoré potrebuje aj na zvládnutie zimnej údržby," dodal.
Na početné otázky poslancov včera v sále trpezlivo odpovedal JUDr. Sitár, ktorého právne služby si vedenie mesta objednalo na prípravu spoločenskej zmluvy pre vznik spoločnej firmy. Poslanci i zástupcovia ochranárskych mimovládnych združení chceli vedieť, či taliansky investor nebude neúmerne zvyšovať objem spaľovaného odpadu v honbe za ziskami, zaujímalo ich, či po modernizácií bude košická spaľovňa spĺňať normy Európskej únie. Dozvedieť sa chceli aj to, či mesto má stanovisko protimonopolného úradu, keďže predmetom podnikania spoločnej firmy bude nielen spaľovňa, ale aj zvoz odpadov, čistenie mesta, zimná údržba atď.
JUDr. Sitár všetkých ubezpečil, že podmienky verejnej súťaže na výber strategického partnera sú pre talianskeho investora záväzné a budú súčasťou zmluvy. Dodal, že o stanovisko Protimonopolného úradu sa musí požiadať oznámením o koncentrácii.
Poslanec M. Boritáš (KDH) sa márne snažil dosiahnuť, aby rámcovú dohodu poslanci neschvaľovali, pretože je nutné do nej zapracovať pripomienky a následne zvolať mimoriadne zastupiteľstvo. Jeho návrh v hlasovaní neprešiel a väčšina košického parlamentu dala včera zelenú novej taliansko-košickej firme, ktorá by mala začať fungovať od 1. januára 2001.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.