demokratizačných reformách. K prijatiu došlo v rámci zasadania členských krajín paktu, ktoré sa včera konalo v rumunskej metropole Bukurešť.
"Pakt stability je prvou medzinárodnou inštitúciou, ktorá otvorila svoje dvere Juhoslovanskej zväzovej republike (JZR)," zdôraznil vo svojom prejave koordinátor paktu Bodo Hombach. Tento prvý krok k integrácii Juhoslávie do medzinárodného spoločenstva je výsledkom politických zmien v Belehrade, povedal Hombach, keď Goranovi Sviljanovičovi, osobitnému vyslancovi nového juhoslovanského prezidenta Vojislava Koštunicu, slávnostne odovzdal symbolický kľúč.
Pakt stability, ktorého garantom je Európska únia (EÚ), vytvorili po skončení kosovského konfliktu v druhej polovici minulého roku. EÚ program schválila na summite v Nemecku v júni 1999, oficiálne ho spustili o dva mesiace neskôr na konferencii v bosnianskej metropole Sarajevo, na ktorej sa zúčastnil aj americký prezident Bill Clinton.
Kvôli vláde režimu exprezidenta Slobodana Miloševiča, ktorému je pripisovaná najväčšia zodpovednosť za desaťročie konfliktov v krajinách bývalej Juhoslávie, však JZR do organizácie neprijali. Vylúčenie Srbska, ktoré má na Balkáne strategickú pozíciu, sa prejavilo aj v tom, že aktivity paktu doteraz neboli príliš výrazné. Čierna Hora, protimiloševičovsky orientovaná republika JZR, bola do paktu pridružená. Podmienky na prijatie Juhoslávie sa vytvorili po porážke Miloševiča v septembrových voľbách a jeho odstúpení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.