druhové meno - "tormentilla" ("tormentum" - muky, trápenie) zrejme vzniklo z týchto sprievodných znakov uvedených ochorení. Rodový názov - Potentilla je zdrobnelinou latinského "potens" znamenajúceho mocný, silný a vyjadruje liečebné účinky tejto rastliny.
Nátržník vzpriamený (Potentilla erecta /L./ Räuschel syn. Potentilla tormentilla Stokes) je vytrvalá bylina s vretenovitým alebo valcovitým, až 10 cm dlhým podzemkom. Stonka je 10 až 40 cm dlhá, v hornej časti slabo rozkonárená, jemne chlpatá. Prízemné listy sú stopkaté, stonkové sediace. Sú troj- alebo päťpočetné, s veľkými, nápadnými prílistkami. Kvety sú štvorpočetné, majú pomerne dlhé stopky a vyrastajú jednotlivo v úžľabí listov, alebo na konci stoniek. Zaoblené, srdcovité korunné lupienky sú zlatožlté a majú na báze oranžovú škvrnu. Plody sú drobné nažky. Rastlina je rozšírená takmer v celej Európe od nížin po horské oblasti. Rastie predovšetkým na vlhkých, rašelinových lúkách a na vresovištiach, nájdeme ju však aj na suchých lúkach, medziach a vo svetlejších lesoch. Na týchto lokalitách má ale menšie podzemky.
Oficinálnu drogu tvoria usušené podzemky. Vykopávajú sa v tomto období. Po očistení a umytí sa sušia pri teplote do 40 stupňov Celzia. Hrubšie podzemky sa pred sušením rozrežú po dĺžke. Droga je bez pachu, je krehká, na lome je načervenalá a má silne zvieravú chuť. Obsahuje hlavne katechínové triesloviny, triterpenické alkoholy, glykozidy, organické kyseliny, živicu a i. Nevhodným, alebo dlhodobým skladovaním sa menia triesloviny v neúčinné trieslovinové červene tzv. flobafény.
Droga má silne zvieravé účinky, a preto sa používa predovšetkým ako účinný prostriedok proti hnačkám, žalúdočným ťažkostiam, pri úplavici a proti vnútornému krvácaniu napr. črevnému, žalúdočnému a pri silnej menštruácii. Má aj antibakteriálne a protizápalové účinky a pôsobí aj proti vírusom. Zvonku sa používa na omývanie mokvavých ekzémov a pri rôznych zápalových ochoreniach pokožky. Na kloktanie je vhodná pri zápaloch sliznice ústnej dutiny, pri zápaloch ďasien a pri angíne. Droga nátržníka vzpriameného je súčasťou priemyselne vyrábaných liečivých prípravkov.
Odvar sa zhotovuje z jednej lyžičky drvenej drogy na šálku vody. Pije sa 2 až 3-krát denne. Môže sa pripraviť aj výluh: Jedna kávová lyžička drogy sa zaleje pol pohárom studenej vody a nechá sa 8 hodín vylúhovať. Potom sa scedí a droga sa zaleje vriacou vodou. Po 10 minútach sa opäť scedí a obidva výluhy sa zlejú. Táto dávka sa pije postupne v priebehu dňa.
Toxickosť: Vysoký obsah trieslovín môže pri užívaní nadmerných dávok drogy vyvolať zvracanie.
Autor: Anna Macková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.