spoluvlastníci sú uvedení ešte jeho starí rodičia, hoci otec dom užíval dlhé roky ako vlastník. Ako to teraz bude s dedením, predpokladám, že otec nehnuteľnosť vydržal. Môžu nastať pri dedení komplikácie?
Zn. Šírava
Odpoveď: Najmä na dedine bolo v minulosti bežné, že predkovia previedli na svojich potomkov aj nehnuteľnosti len ústnou formou bez toho, aby si dali námahu usporiadať vlastnícke vzťahy aj vo vtedajšej pozemkovej knihe. Tak to zrejme bolo aj v rodine vášho otca. V rodinnom dome, v ktorom ste aj vy vyrastali, žil niekoľko desaťročí, považoval ho za svoje vlastníctvo, hoci list vlastníctva možno ani nikdy nemal v ruke. Je nesporné, že dlhodobým užívaním dom a celú nehnuteľnosť otec nadobudol do vlastníctva vydržaním. Predpokladom vydržania je, aby držba bola oprávnená a nepretržitá. U hnuteľných vecí je vydržacia doba trojročná, u nehnuteľností desaťročná. Do plynutia tejto doby sa započítava aj doba oprávnenej držby právneho predchodcu vydržiteľa. Vlastníctvo nastáva zo zákona okamihom uplynutia vydržacej doby, nevyžaduje sa ešte nejaké rozhodnutie štátneho orgánu.
Pre vás je podstatné, že otec býval v dome, ktorý je teraz predmetom dedičstva nesporne viac ako desať rokov, a to oprávnene, nepretržite a s vedomím, že celá nehnuteľnosť je jeho vlastníctvom. Stal sa preto vlastníkom tejto nehnuteľnosti napriek tomu, že jeho právni predchodcovia pri prevodoch majetku nedodržali literu vtedy platného zákona a preto na LV figurujú jeho starí rodičia. Nemali by ste mať z tohoto hľadiska v dedičskom konaní žiadne problémy. Právnu skutočnosť nadobudnutia vlastníckeho práva otca bude treba zrejme osvedčiť notárom formou notárskej zápisnice.
ODKAZY
Zn.: Spoločný závet rodičov
Spoločný závet dvoch alebo viacerých poručiteľov je neplatný. O taký závet však nejde tam, kde na jednej listine prejaví niekoľko osôb svoju poslednú vôľu, pričom prejav každej z nich je individualizovaný tak po stránke obsahovej ako aj po stránke formálnej. Pre platnosť vlastnoručného (holografného) závetu sa vyžaduje po formálnej stránke, aby ho závetca napísal sám v celom znení vlastnou rukou, uviedol v ňom deň, mesiac a rok, kedy ho podpísal a na konci pripojil svoj podpis. Platí zásada, že čo nie je kryté podpisom nemožno považovať za platné. Preto ak závetca po podpísaní listiny pripíše ešte niečo k závetu, treba, aby listinu pod pripojeným textom opätovne podpísal a uviedol dátum, kedy tak urobil. U vlastnoručného závetu zákon nevyžaduje, aby bol zriadený v prítomnosti svedkov ani to, aby podpis závetcu bol úradne overený. Podpis sa musí urobiť vždy tak, aby ho bolo možné identifikovať ako skutočný vlastnoručný podpis závetcu. Za podpis nemožno považovať iba naznačenie pomeru voči v závete ustanovenému dedičovi bez uvedenia mena závetcu, napr. "tvoj otec" alebo "tvoja stará matka".
Zn.: J. K., Košice
V rámci druhej vlny kupónovej privatizácie ste si z ponuky investičných fondov vybrali ponuku Sporiteľňafondu, s ktorým ste uzavreli zmluvu o pôžičke sumy 1 050 Sk na zakúpenie kupónovej knižky a známky. Po zmene kupónovej privatizácie na metódu dlhopisovú ste obdržali zo súdu platobný rozkaz, ktorým ste boli zaviazaný zaplatiť Sporiteľňafondu sumu 1 540 Sk s úrokmi z omeškania a trovami konania. Proti platobnému rozkazu ste podali odpor, v ktorom ste namietali, že ste neboli pred podaním žaloby vyzvaný na dobrovoľné zaplatenie pôžičky a preto by ste nemali platiť úroky ani trovy konania, vzniesli ste aj námietku premlčania. Okresný súd však vaše námietky neuznal a rozhodol tak ako v platobnom rozkaze, čo považujete za nespravodlivé. Ak ste skutočne neboli navrhovateľom vyzvaný na zaplatenie - vrátenie poskytnutej pôžičky pred podaním návrhu na súd, potom by nemohol v súdnom konaní s úspechom požadovať aj úroky z omeškania a náhradu trov konania, pretože žalobu podal bezdôvodne, hoci investičné fondy spravidla v podobných prípadoch občanom zasielali výzvy na vrátenie pôžičky. Ak tomu tak vo vašom prípade nebolo, mohli ste proti rozsudku okresného súdu podať odvolanie na krajský súd, možno ste tak aj urobili. Pokiaľ sa pýtate na premlčanie práva na vydanie neoprávneného majetkového prospechu, podľa súčasnej terminológie Občianskeho zákonníka bezdôvodného obohatenia, premlčacia doba sú dva roky odo dňa, keď sa oprávnený dozvie, že došlo k bezdôvodnému obohateniu a kto sa na jeho úkor obohatil, najneskôr sa toto právo premlčí za tri roky. Ostatné v iste sú vašimi subjektívnymi úvahami, ktoré komentovať v tejto rubrike nemôžeme.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.