sprevádza zoológ doc. Zdenko Vostal. Seriál môžete vidieť aj na televíznej obrazovke.
VIDLOROH AMERICKÝ
Najrýchlejším bežcom je gepard. Vyvinie stokilometrovú rýchlosť, ale iba na krátku vzdialenosť, najviac na 500 metrov. Najvytrvalejším bežcom je pravdepodobne vlk, bez oddychu vládze klusať hoci na vzdialenosť 50 kilometrov. Najvýkonnejším a najvšestrannejším bežcom však je nepochybne vidloroh - dokáže šprintovať takmer rovnako rýchlo ako gepard, osemdesiatkilometrovým tempom ubehne až osem kilometrov a ostrým poklusom vydrží uháňať celé hodiny. Už ako dvojdňové (!) mláďa na menšiu vzdialenosť vyvinie štyridsaťkilometrovú rýchlosť, pričom takýto výkon nemá obdobu v celej živočíšnej ríši!
Vidloroh americký, Američanmi nazývaný pronghorn, je posledným žijúcim členom kedysi početnej skupiny prežúvavcov, ktorá ojedinelým spôsobom spájala znaky jeleňovitých a turov. Vidloroh má duté rohovinové rohy ako tury, tie však vyrastajú z kostených pučníc podobne ako parohy, a takisto ako parohy ich periodicky zhadzujú. Rohy majú aj samice, ibaže menšie a jednoduché nevetvené. Celkovým vzhľadom sa vidlorohy ponášajú na antilopy, majú hustú hebkú srsť a charakteristické dve biele kosákovité škvrny na hrdle.
Vyvinuli sa asi pred 20. miliónmi rokov počas treťohôr v Severnej Amerike, ktorú nikdy neopustili. Pred dvoma miliónmi rokov, začiatkom štvrtohôr náhle vyhynuli, nedokázali sa prispôsobiť zmenám podnebia. Prežil iba vidloroh americký, obyvateľ savany a polopúšte západnej časti Severnej Ameriky. Pôvodní obyvatelia, Indiáni, mu prisudzovali nadprirodzené vlastnosti a ani neboli schopní ho loviť. Počet vidlorohov dosahoval asi 40 miliónov jedincov. Príchod belochov so strelnými zbraňami však spôsobil pohromu. V dvadsiatych rokoch klesla populácia vidloroha pod dvadsať tisíc kusov a hrozilo mu vyhubenie. Vtedy zakročil senát USA a uzákonil ochranu druhu. Výsledkom uskutočnených opatrení je, že súčasná početnosť vidloroha už presahuje jeden milión. Farmári nemajú príčinu, aby vidloroha prenasledovali, nie je potravným konkurentom pre ich dobytok.
Vidloroh je obyvateľom otvorenej krajiny, vyhľadáva stanovištia odkiaľ má dobrý prehľad o okolí, aby ho neprekvapili šelmy. Stáda stavajú stráže pre väčšiu bezpečnosť. Prežiť v podmienkach otvorenej krajiny predpokladá schopnosť úteku pred nepriateľom. Vidloroh sa tejto existenčnej požiadavke prispôsobil aj tým, že jeho mláďatá hneď po narodení skúšajú chodiť a sú schopné nasledovať matku, takže skoro vedia sprevádzať stádo pri úteku, alebo presunoch za pašou a vodou. Iný spôsob obrany uplatňujú pri útoku orla. Mláďa sa inštinktívne bráni taktikou "mŕtveho chrobáka" bežnou aj pri rastlinožravom hmyze a viacerých drobných stavovcoch. Mláďa sa skrúti do klbka a znehybnie, vďaka ochrannému sfarbeniu srsti splýva s okolitými kameňmi. Dravec zrakom registruje len pohybujúce sa predmety a nehybné mláďa nezbadá. Jeho matka ešte odpútava pozornosť predátora predstieraným útekom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.