svoju prácu vykonávať lepšie ako ostatní, ak túžia po zaslúženej pochvale či ocenení. Nemalo by sa to však robiť za cenu bezohľadného presadzovania svojich najsúkromnejších záujmov. Takíto ľudia si nedokážu získať dôveru a ozajstných priateľov a nie sú schopní vytvoriť si vo svojom okolí atmosféru pokoja, vzájomnej úcty, podpory a porozumenia. Často sú hotovým nešťastím pre svoje okolie. Okolo nich vznikajú intrigy, závisť, napätie a hádky. Takýchto ľudí je dosť, ale čo je horšie, väčšinou si to neuvedomujú. Považujú svoje správanie za prirodzené a rozumné, a ak sa im vidí, že predsa čosi nie je v poriadku, premietajú svoju hodnotovú orientáciu na svoje okolie a predpokladajú, že im stále chce niekto ublížiť, o niečo pripraviť, takže musia byť v strehu a všetkému predchádzať.
Ak pracuje napr. v kancelárii viac ľudí, vyžaduje si to vzájomnú ohľaduplnosť a takt. Môžu sa totiž vyskytnúť situácie, ktoré pri sústavnom opakovaní vyvedú z rovnováhy aj najkľudnejšieho človeka. Ide napríklad o:
vyrušovanie spolupracovníkov pri práci častým vypytovaním sa na bezvýznamné veci,
neochotu pomôcť kolegovi zavalenému nárazovou a termínovanou prácou, hoci máme práve čas a ešte ho prípadne vyrušujeme nevhodnou zábavou,
dlhé a "jalové" rozprávanie a diskutovanie úradným telefónom,
časté otravovanie kolegov prosbou o papier, ceruzku, cigaretu, nejaké telefónne číslo a pod.
prehrabávanie sa v cudzích zásuvkách alebo spisoch, a tak by sa dalo pokračovať.
Pritom priam zázraky dokážu urobiť aj maličkosti:
ak pri vstupe do miestnosti s úsmevom pozdravíme všetkých kolegov,
ak dbáme o to, aby spôsob vetrania, osvetlenia a vykurovania bol vždy príjemný alebo aspoň prijateľný pre všetkých, nielen pre nás,
ak milo vybavíme telefonát za neprítomného kolegu a pozorne vypočujeme a poznamenáme odkaz pre neho, a opäť by sa dalo pokračovať.
Ako vidieť, stačí niekedy iba o niečo lepšia organizácia pracovného času, možno trochu trpezlivosti a tolerancie, aby pobyt a práca v spoločnej miestnosti boli príjemnými.
Psychológovia tvrdia, že keby na pracoviskách došlo kultiváciou ľudského činiteľa v medziľudských vzťahoch k podstatnému zvýšeniu súladu (pohody, družnosti, kooperácie, v protiklade k napätiu, konfliktom a rozvratu) efektivita fungovania týchto pracovísk by mohla byť vyššia až o 30 percent.
V medziľudských vzťahoch je dôležité uvedomiť si, že ak do nich vstupujeme, preberáme svoj diel zodpovednosti za ich spoluvytváranie a priebeh.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.