prevádzkovateľovi lyžiarskeho strediska športovému združeniu Telovýchovnej jednote Metropol. "Lyžiarske stredisko Kavečany bolo vybudované aktivitou miestnych nadšencov, z financií ObNV Košice I v akciách Z a z príspevkov z Vládneho výboru pre cestovný ruch. Metropol, teda nič nefinancoval a jeho prínos vidím len vo fáze vybavovania potrebných formalít a vyúčtovaní faktúr za práce a dodávky," rozhovoril sa člen výboru Pozemkového spoločenstva Ján Tabačko, pričom dodal, že Metropol pri týchto aktivitách podľa jeho názoru nič nestratil a do výstavby a zhodnotenia majetku nedal žiadne vlastné financie.
"Keď predstavitelia Metropolu zacítili možnosť ďalších prílevov financií zriadili Metropol, s. r. o., cez ktorý vybrali z Ľudovej banky skoro 20-miliónový úver a napriek mimoriadne priaznivým podmienkam splatili iba 6 miliónov. Napriek tomu, že bol banke vyfakturovaný celý úver 19 900 000 Sk, doteraz nie sú niektoré veci zaplatené. Priviedli firmu do konkurzu a počítali s tým, že iné vhodné subjekty sa pridajú, budú sa podieľať na spolufinancovaní a Metropol sa znova stane majoritným vlastníkom. Počítali s tým, že mesto bude spolufinancovať budovanie ďalších športovísk, prípadne sedačkovej lanovky a tým sa zaplatí aj starý dlh. Toto sa však nestalo a Metropol "vytunelovaním" financií, ktoré si požičala jeho dcérska spoločnosť sa dostal do situácie, keď nemá finančné prostriedky (alebo ich nechce investovať) na letnú údržbu zjazdoviek, či prípravu strediska na zimnú sezónu. Nehovoriac už o zaplatení dohodnutých nájmov za pôdu, na ktorej už 17 rokov podniká," uvádza sa v stanovisku, ktoré nám poskytol J. Tabačko.
Pozemkové spoločenstvo a mestská časť Kavečany podľa tvrdenia člena spoločenstva uvažovalo o prenajatí vlekov do vyriešenia majetko - právnych vzťahov od Metropolu. Ani táto iniciatíva však nepadla na úrodnú pôdu. "Metropol bol proti a nechce nám vleky stojace na našich pozemkoch prenajať," dodal J. Tabačko.
Druhá strana sa na veci pozerá tradične trocha ináč. Predseda ŠZ TJ Metropol Štefan Haberland sa však netají skutočnosťou, že sa na svahoch v nadchádzajúcej sezóne s najväčšou pravdepodobnosťou lyžovať nebude.
"V pondelok máme výkonný výbor, kde sa ja osobne zasadím za to, aby sme nešli do rizika prevádzkovania lyžiarskeho strediska," privítal nás predseda telovýchovnej jednoty, pričom hneď na úvod vysvetlil v čom podľa neho tkvie hlavný problém. "Asi sme však podcenili situáciu. Dostali sme od Pozemkového spoločenstva návrh zmluvy, tá však nekorešpondovala s pôvodnou zmluvou s naturálnym plnením a tak pre nás nebola akceptovateľná. Žiadali zaplatiť nájom tri roky dozadu po 200 000 korún a za rok 2000 do konca októbra 50 percent zo sumy. Na toto sme odpovedali listom, že to je pre nás neprijateľné. Mali sme zrejme sadnúť do auta a ísť sa opýtať, prečo pýtajú toľko peňazí. Sám pán Tabačko pripustil, že keby sme si boli sadli za jeden stôl, určite by sme sa dohodli. V podstate sme si len dopisovali."
Členovia pozemkového spoločenstva poukazujú na fakt, že sa Metropol, s.r.o. dostal do konkurzu. Údajne tým prevádzkovateľ stratil ich dôveru. "My sme mali riadne uzatvorenú zmluvu s roľníckym družstvom od roku 1982. V roku 1998 sme uzavreli zmluvu s pozemkovým fondom, kde sme sa zaviazali naturálne plnenie. Zmluvu sme taktiež uzavreli s každým vlastníkom pôdy, ktorý si ju vybral z družstva. Čo sa týka úveru, pôvodne sme žiadali od Ľudovej banky úver vo výške 25 miliónov korún. Nakoniec sme dostali 19 900 tisíc korún. Tieto prostriedky sa preinvestovali v Kavečanoch, avšak nestačili na vodnú nádrž a túto sme začali budovať z vlatných zdrojov," vysvetľuje predseda TJ Metropol.
Rozpočtové náklady na túto stavbu predstavovali 7 miliónov korún, ŠZ TJ Metropol preinvestoval zhruba polovicu a asi 3 800 000 ostal dlžný dodávateľským firmám. Podmienkou slovenskej záručnej a rozvojovej banky pri získavaní úveru taktiež bolo, že v stredisku musí byť inštalovaný turniketový systém. "Ten stál okolo 3,2 milióna korún a zakúpili sme ho cez lízingovú spoločnosť. Zaplatili sme ho čiastočne, teraz je tam zostatok 1,6 milióna korún. Teraz, keď sme vo výpovedi, nebude z čoho tie dlhy vrátiť. Skutočnosť, že sme sa dostali do konkurzu súvisí s tým, že očakávania zo zasnežovacieho systému sa nenaplnili. Aby sme vedeli splátiť niektoré splátky, museli sme dokonca predať Alpinku. Pri vysokých úrokových sadzbách sme síce platili, no po splatení deviatich miliónov sme zistili, že dlh narástol na 22 miliónov. Vstúpili sme do rokovaní s Ľudovou bankou, no tá dala návrh na konkurz. Správca konkurznej podstaty sa momentálne pokúša predať zasnežovací systém."
TJ Metropol sa podľa slov jeho predsedu snažil situáciu riešiť. Vypracoval hneď niekoľko alternatív. Uvažoval nad spoločným podnikom, samostatným podnikaním, alebo vstupom nejakého investora. Nepriechodnou cestou sa ukázala byť aj snaha, resp. myšlienka výmeny lyžiarskeho areálu za budovu na Štúrovej ulici. Objekt v centre mesta v ktorom sídli TJ Metropol je v súčasnosti v majetku mesta, no podľa predsedu TJ nie sú vlastnícke vzťahy definitívne vyjasnené. Pôvodne mali nehnuteľnosť v úživaní s právomocami vlastníka práve oni. Do schátralej budovy investovali vyše šiestich miliónov a jediným zákonom bol v podstate zo dňa na deň objekt prevedený do majetku obce."Navrhli sme výmenu - majetok za majetok. Chceli sme zlegalizovať náš majetok, ale nemôžme ponechať na sebe dlhy, ktoré sme nadobudli výstavbou vodnej nádrže a turniketov v Kavečanoch. Mesto však na to nemá v súčasnej situácii prostriedky," dôvodí Š. Haberland. Keď sme sa ho opýtali kto by mal podľa neho splácať dlhy, odvetil, že prevádzkovateľ, zároveň však dodal, že oni majú výpoveď.
A ako sa na situáciu pozerá starosta Kavečian Milan Perháč? "Podľa môjho názoru prevádzkovateľ nevyvinul dostatok ochoty, aby sa dohodol s vlastníkmi pôdy. Teraz v tejto zložitej situácii už k dohode dôjde ťažko."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.