miliardy korún. Zrejme najväčším pozitívom takejto zmeny bol aspoň prechodný pokles miery nezamestnanosti, ktorá sa koncom minulého mesiaca zastavila až na čísle 16,59 percenta. Okrem tejto relatívne priaznivej informácie sa však na svetlo sveta dostali aj mnohé veci, ktoré sa tvorcom tejto zmeny v zamestnaneckej politike slovenskej vlády ani nesnívali.
Zrejme najkurióznejším prípadom disponuje náš druhý najväčší okres Košice-okolie, kde je momentálne bez práce každý štvrtý občan. Každá zo 112 obcí okresu ako aj niektoré neziskové organizácie požiadali o možnosť aktívnej účasti na verejno-prospešných prácach, z čoho boli isto nadšení aj na Okresnom úrade práce (OÚP) Košice-okolie. Už menej od radosti však skákali jeho pracovníci po tom, čo im štatutárne orgány jednotlivých obcí (väčšinou sú to starostovia) poslali výkazy práce a následné žiadosti o preplatenie výkonov pre ľudí, ktorí v danom mesiaci pracovali na VPP. Ako sa nám podarilo zistiť, neuveriteľných 80 zo 134 faktúr zaslaných na OÚP Košice-okolie museli úradníci vrátiť na opätovné prepracovanie, pretože boli chybne vyplnené. Najzávažnejším zistením bola základná neznalosť mzdových predpisov u pracovníkov obecných úradov, či nízka odborná kvalifikovanosť určitého druhu zamestnaneckých subjektov.
Zrejme najmenším problémom bolo to, že niektorí starostovia sa zabudli za seba podpísať alebo nedali na vyplnenú faktúru pečiatku svojho obecného úradu. Už horšie to však vyznelo v prípadoch, keď zodpovední pracovníci nevedeli vypočítať VPP-čkárom ani len odvody do zdravotného poistenia, pričom si percentuálne odvody obce ako ich zamestnávateľov pomýlili s odvodmi zamestnancov. Na niektorých dokumentoch sme napríklad mohli nájsť nekvalifikované uzatvorenie pracovného pomeru s dlhodobo nezamestnanými, čím sa termín vyplatenia ich zaslúženej mzdy posunul na neurčito. Podľa našich zistení takéto vôbec nie zriedkavé prípady sa stávali najmä v menších obciach okresu, kde starostovia nemali k dispozícii húfy dobre platených úradníkov. A hoci sa obežníky, ako sa má v podobných prípadoch postupovať, dostali aj na ich stoly, príliš to nepomohlo.
Nezanedbateľný počet starostov obcí v okrese Košice-okolie totiž disponuje len základným vzdelaním, no ani ich "učenejší" kolegovia s maturitou neboli oveľa lepší. Otázkou však zostáva, prečo aj v tých "ľudnatejších" obciach, kde má starosta k dispozícii aspoň jednu kvalifikovanú ekonómku, sa nevyhli podobným nepríjemnostiam. Aj keď riaditeľ Okresného úradu práce Košice-okolie Rudolf Sokol si myslí, že väčšina takýchto prípadov sa stala len z nevedomosti, nečaká na to, aby sa podobná situácia opakovala aj v ďalších mesiacoch. "Navrhneme okresnému úradu, aby si pozval všetkých kompetentných na školenie, kde by sa im poskytla odbornú pomoc. Dalo by sa ešte zniesť, keby sa za mesiac stalo najviac desať takýchto prípadov. Viem síce, že sa naše právne normy často menia, ale až v takom veľkom množstve by sa uvedené prípady nemali stávať."
Ako podotkol, aj napriek tomu jednoznačne prevažujú podľa doterajších skúseností OÚP pozitívne stránky VPP. "Každý sa ešte musíme mnoho učiť. Inštitút verejno-prospešných prác je úplne nová vec a preto asi chvíľu potrvá, kým sa dá všetko do poriadku. Čím skôr sa tak stane, tým to bude lepšie pre všetkých..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.