Milanovi Gacíkovi (na obr.), v Kurove na oslavách 30. výročia vzniku dedinskej folklórnej skupiny Kurovčan niekoľko zvedavých otázok.
Bude rozpočet pre kultúru v roku 2001 ústretový?
"O rozpočte pre kapitulu ministerstva kultúry by sme mohli povedať, že keď rozpočet na rok 200l je taký ako bol na rok 2000, tak by to malo byť dobré, ale realita vzhľadom na infláciu a zvýšené vstupy, ktoré sa dotýkajú prevádzkových nákladov hovoria o niečom inom. Teda reálne sme o nejakých 10 - 12 percent zišli. Tam kde to bolo najviac ohrozené sme urobili opatrenia, aby sa nešlo na podstatu organizácií. Nechceme siahať na zamestnanosť, to znamená, aby sme pokračovali v uvoľňovaní pracovníkov. Hľadáme mimorozpočtové zdroje, napríklad z lotérii. Potrebujeme tieto finančné prostriedky aj pre kultúrne inštitúcie, ktoré sú v pôsobnosti krajských úradov. To znamená múzeá, galérie, divadlá atď. Veď len nedávno sme dali napríklad 7,5 milióna Sk na obnovu Spišského hradu. Budeme oslovovať aj sponzorov. Čiže nečakáme len na to, čo nám pošlú z ministerstva financií."
Ostávajú na riešenie v budúcom roku aj iné problémy, než financie?
"Sú tu napríklad problémy týkajúce sa zmlúv urobených medzi štátom a cirkvami. Vznikli v roku 1990 a týkajú sa desaťročného prenájmu, ktorý končí v roku 2001. Do problémov pri tomto sa možno dostaneme s Divadlom Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove, lebo toto divadlo sídli v budove patriacej cirkvi. Už chystáme riešenie, aby súbor mal zabezpečenú scénu. V tomto roku by sme chceli dať aj poslednú splátku, ktorá sa viaže k reštitučnému nároku, ktorý si uplatnili Csákyovci v Michalovciach vo vzťahu k Zemplínskemu múzeu."
Sú v Prešovskom kraji v kultúre aj iné záležitosti na riešenie, týkajúce sa majetku?
"Je to napríklad téma veľkej budovy Divadla Jonáša Záborského v Prešove, ktorá jednoducho je tu a my ju nemôžeme zbúrať ani scvrknúť. Musíme ju riešiť. K tomu by sme sa mali v dohľadnej dobe stretnúť s vedením Krajského úradu v Prešove. V kultúre v Prešovskom kraji je preto veľa problémov, lebo v minulých rokoch bol tento kraj finančne poddimenzovaný. Nielen čo sa týka kultúrnych inštitúcií, ale aj pamiatok. V Prešovskom kraji sa nachádza jedna štvrtina nehnuteľných kultúrnych pamiatok celého Slovenska. Pritom sem išlo naozaj mizivé percento peňazí. V minulom roku sme túto krivdu trochu splatili a to nielen vo vzťahu ku dreveným kostolíkom, ktoré sú svetovou raritou."
Okrajovo ste načali problém DAD-ky. Neuvažuje sa o presťahovaní tohto divadla do budovy Divadla Jonáša Záborského?
"Viem si celkom dobre predstaviť, že by sme oddelili divadelné súbory od budov. Nie je to však možné pri Slovenskom národnom divadle. No, viem si to predstaviť pri niektorých divadlách. Ja osobne mám prostredie v Prešove nažité, lebo som tam študoval na Filozofickej fakulte a hral som v súbore Karola Horáka. Vedel by som si predstaviť, že v novej, alebo starej budove, ktorá sa dá do poriadku, by mohli vedľa seba existovať dva divadelné súbory. Ale toto nemôže byť rozhodnutie ministerstva kultúry. Musí to byť dohoda vnútorná, musí to byť určitý občiansky princíp riešenia. Síce by sa dalo urobiť aj príkazom, že DAD-ka pôjde do budovy Divadla Jonáša Záborského, ale čo by to spravilo? V každom prípade verím, že súbor Divadla Alexandra Duchnoviča tu bude."
Často vás možno stretnúť na podujatiach národnostných menšín. Boli ste na Makovickej strune, na svidníckych slávnostiach kultúry, na oslavách Kurovčana. Je to záujem ministerstva kultúry, alebo váš osobný?
"Vzťah ministerstva kultúry ku kultúrnym inštitúciám, ktoré sa týkajú národnostných menšín je pozitívny. Pri chystaní reformy verejnej správe sa dokonca blížime k úvahe, že divadlá, múzea ktoré sú rusínskej, ukrajinskej, maďarskej, rómskej proviniencie by v tomto revolučnom období, keď budú tvrdé podmienky, že by sme záujem o nich vyjadrili tým spôsobom, že ich ponecháme v zriaďovateľskej funkcii ministerstva kultúry."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.