O Obvodnom zdravotnom stredisku v Ubli rozhodnú peniaze
Ubľa - Niekto sa za majetkami bije, Obecný úrad (OcÚ) v Ubli v okrese Snina ešte v júni poslal ministerstvu zdravotníctva list s návrhom o
Jaroslav Suško
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
odstúpení od zmluvy, na základe ktorej k 1. januáru roku 1996 budova Obvodného zdravotného strediska (OZS) prešla do vlastníctva obce. Obec totiž nevládze finančne "utiahnuť" prevádzku tejto budovy, v ktorej sú poskytované zdravotnícke služby pre vyše 2 700 obyvateľov 10 obcí tejto doliny.
Prevádzka OZS v Ubli stojí ročne okolo pol milióna Sk. Pôvodná dohoda o spoločnom uhrádzaní nákladov, podľa ktorej susedné obce mali prispievať čiastkou zhruba 140 Sk na obyvateľa, už dávnejšie neplatí. Kvôli dlhom na prevádzku OZS OcÚ v Ubli už minulého roku pohrozil zo zastavením činnosti tohoto strediska. Aj tohto roku deväť susedných obcí s platením neponáhľa. Odpoveď starostov je pochopiteľná: "Z čoho máme platiť, keď máme ledva na živorenie." Prevádzka OZS tohoto roku už stála 388 000 Sk. Susedných deväť obcí zaplatilo 39 000 Sk a OcÚ v Ubli uhradil 350 000 Sk. Ubľančania teda doteraz za prevádzku OZS zaplatili namiesto určených necelých 31 percent až 90 percent nákladov a sú tak nútení zriecť sa vlastných investičných akcií.
Z tohoto pohľadu je pochopiteľný návrh OcÚ v Ubli ministerstvu zdravotníctva na zrušenie prevodu na obec vlastníctva OZS. Lenže hoci termín na odpoveď je 30 dní, OcÚ v Ubli sa odpovede ministerstva doteraz nedočkal. Na telefonické urgovanie sa starosta Uble Ján Štec zistil toto: "Zdôvodňovali to dovolenkovým obdobím a že chcú pripraviť súhrnnú odpoveď. Chcú to konzultovať aj s ministerstvom financií, pretože sme uviedli, že pri prevode budovy bol porušený zákon, keď preniesli na obec kompetencie štátnej správy bez finančných prostriedkov."
Podľa informácie riaditeľky Nemocnice s poliklinikou v Snine Márie Pirošovej, nemajú potrebné financie na zvládnutie aj OZS v Ubli. "Aj keď obec nedala urobiť vklad do katastra nehnuteľností a hovoria, že zmluvu uzavreli pod nátlakom, ale oni sa správali ako vlastníci budovy," uviedla M. Pirošová. Pritom situáciu komplikuje skutočnosť, že jeden zo štátnych lekárov v OZS Ubľa podal žiadosť o odštátnenie a potom pre druhého lekára by pravdepodobne nezostal potrebný počet pacientov. "Nemohol by potom byť zamestnaný na plný úväzok. Trend je taký, že primárna sféra je neštátna. Je raritou, že my ešte máme lekárov pre dospelých na takýchto pracoviskách štátnych. Takže bohužiaľ, v dnešnej situácii v akej sa nachádza zdravotníctvo a keď v Ubli nebudeme mať štátnych lekárov si nemôžeme dovoliť zobrať na svoju starosť spomínané zdravotné stredisko," dodala M. Pirošová.
Starosta Ladomírova Michal Berezňanin zasa zastáva názor, že by bolo rozumnejšie zmenšiť priestory OZS v Ubli a platiť menej. "Na zdravotnom stredisku v Stakčíne platia na jednu osobu po 35 korún a od nás chcú skoro 140 korún. Je to veľký rozdiel," dodal M. Berezňanin. Zatiaľ na OZS v Ubli všetko beží po starom. V týchto chladnejších dňoch vykurujú pilinami a odrezkami. "Teplo je dostačujúce, ale treba platiť kuričom," vyjadril sa starosta Uble Ján Štec, ktorý stále čaká na odpoveď z ministerstva zdravotníctva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.