oficiálnu poctu od jedného z jeho fanúšikov
Donegan priniesol skifflovú hudbu do Británie v roku 1950. Táto zmes rôznych štýlov - akustickej a černošskej hudby, westernových štýlov a basových kapiel - pochádza z 20. rokov z USA. Na Donegana najviac vplývali interpreti ako Woody Guthrie a Leadbelly. Najväčším lákadlom skifflu je to, že je jednoduchý a prístupný, pričom ho možno hrať bez ohľadu na hudobný talent. Všetko, čo treba, je gitara, malý bubienok, "rumpľa" alebo basa so stojanom z rúčky na metlu pripojenej k prázdnej debne na čaj a dva akordy.
Keď John Lennon v roku 1956 počul Doneganovu pieseň Rock Island Line na rádiu Luxemburg, začal prosiť svoju tetu Mini, aby mu kúpila gitaru. Tá to nakoniec vzdala, no neodpustila si poznámku, že gitara ho nikdy neuživí. O rok nato, počas vystúpenia Lennonovej skifflovej skupiny The Quarrymen na cirkevnej slávnosti blízko Liverpoolu, sa s Lennonom zoznámil vtedy 15-ročný Paul McCartney, ktorému sa táto hudba tiež zapáčila. Skiffle môžeme objaviť aj pri začiatkoch kapely The Who. Gitarista Pete Townshend ešte v mladom veku založil skifflovú skupinu The Detours, v ktorej hral aj ďalší člen The Who Roger Daltrey.
Donegan okrem toho stále hráva so známym írskym gitaristom Van Morrisonom, ktorý mimochodom tiež začínal v skifflovej kapele The Sputniks z Belfastu. Nedávno spolu nahrali album Skiffle Sessions. Do celej plejády hudobníkov, s ktorými Donegan spolupracoval, patria i Elton John, Ringo Starr a Brian May. Všetci títo hosťovali na jeho albume z roku 1978 Puttin' on the Style.
Podľa Donegana je princ Charles jeho fanúšikom. Pri odovzdávaní Radu Britského impéria mu princ povedal, že si ocenenie veľmi zaslúži, pričom už bolo na čase, aby ho dostal. Doneganovou veľkou obdivovateľkou bola kedysi aj princezná Margaret, ktorá mu počas spoločného posedenia pri čaji prezradila, že má všetky jeho platne vo svojej manzardke.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.