hlavne Jano z košickej kapely Caress, a treba uznať, že pre výber účinkujúcich, propagáciu či kvalitné ozvučenie urobil naozaj mamutí kus práce. Plagáty a letáky boli po celom východe, pravidelné uputávky v rádiu bežali asi mesiac, avíza v tlači sa objavili tiež zavčasu - asi takto nejak sa to má robiť. Ale aby to nebolo také jednoduché, zo šiestich účinkujúcich odpadli najprv Nomenmortis. Druhá gitara zmenila miesto pôsobenia, plánované záskoky vybuchli a s jednou by to asi naozaj nebolo ono. Dosť smutná vec, mnohí návštevníci boli touto správou riadne sklamaní. Pracuje sa na tom, aby sa kapela v plnej zostave vrátila na pódiá čo najskôr.
Ešte väčšou "jóbovkou" prispeli českobudějovickí Ingrowing, ktorí zhruba deň pred koncertom oznámili, že sa im pokazilo auto, a prísť nejakým iným spôsobom nestihnú. Či to bolo naozaj tak, to už nech posúdia dejiny...Ešte v sobotu ráno sa za nich horúčkovito zháňala náhrada, ale v situácii "za dvadsať sekúnd dvanásť" zoženiete viete čo.
Koncert sa mal začať o pol štvrtej, v tom čase však sa však akurát tak nazvučovalo, a v sále sa zjavovali prví návštevníci, s ktorých počtom to vyzeralo na finančnú katastrofu, a to sa ešte zdalo, že ľudia od Revúcej po Humenné hrajú proti Košičanom presilovku. Prvých účinkujúcich, košických Nostrum, teda okolo štvrť na päť sledovala zhruba polstovka divákov, ostýchavo natlačených okolo stien a za zvukárom. Spolku v zostave dve gitary, basa a bicie to však chuť do hrania nevzalo a prítomných príjemne prekvapila dobre zvládnutá, výhradne inštrumentálna tvrdšia rocková hudba. V asi štyridsaťminútovom bloku sa predstavili s kompozíciami, postavenými na technickej a náladotvornej, občas energicky výbušnej, inokedy melodickej a pohodovej gitarovej hre. Nechýbalo aké - také sprievodné slovo, aby poslucháči vedeli, aká skladba práve zaznie. Skupine by možno pristal aj spev, lenže tento štýl hudby si vyžaduje naozaj kvalitné progrockové hrdlo. V každom prípade sa Nostrum páčili, ľudí skôr zarážala veľmi biedna návštevnosť.
"Nechápem, o čo tunajším fans ide. Raz za čas sa urobí akcia, prídu dobré kapely, a nikde nikoho. Vedia vôbec tunajší metalisti, čo vlastne chcú? Ak im ide o to, aby nemali kam chodiť, tak to vzali za správny koniec. Ja som si kvôli tejto akcii dovolenku, ostal mi už len jeden deň, ale som tu," vyjadril sa napríklad člen skupiny Mordum.
Zázraky sa našťastie občas udejú aj v Košiciach, preto sa po dvadsaťminútovej pauze už na začiatku vystúpenia košických Erytrosy dav rozrástol možno aj na neuveriteľných tristo kusov! Niet sa čomu čudovať, na deathmetalovej scéne ide o zabehnutú a rešpektovanú partiu. Po ich vystúpení na poslednom Hard Feste boli ľudia naviac zvedaví na to, aký výkon Stano (gitara, spev), Pepo (gitara), Laco (basa) a Joži (bicie) podajú teraz.
Nuž, tentokrát sa v stopercentnej forme makalo na svetovej úrovni, pričom mnohí vraveli, že to bolo najlepšie vystúpenie Erytrosy, aké doteraz videli. Behom necelej trištvrte hodiny odznela väčšina materiálu z druhého, "eroticky ladeného" albumu "Delights" a viacero noviniek, opäť v štýle rýchleho, drsného a technického death metalu s dobrým a navyše svojským, brutálno-agresívnym spevom. Akurát pri uvádzaní skladieb anglické názvy vyzneli niekedy trochu bez anglického prízvuku, ale sú bandy, ktoré by na ňom a na výslovnosti mali zapracovať oveľa viac.
Počas vystúpenia Erytrosy sa na miesto činu dostavili dnes už púchovsko-ružombersko-košickí Dementor. Opäť asi dvadsaťminútovú pauzu využili okrem iného aj na inštaláciu nejakých tých rekvizít. Plachta s ich logom sa na stene za bubeníkom snažila zakryť pestrofarebný názov Disco Music, takže na niečo to dobré bolo.
Zo zostavy, v ktorej Dementor nahrali aktuálny album
"Enslave The Weak", zostali len René (gitara, vokál) a Holloshman (bicie), za ktorého sa tiež už hľadá náhrada. Na basu hrá Rasťo z kapely Acoasma, ktorá údajne skončila, možno aj kvôli tomu. Na druhú gitaru hrá Šaňo, bývalý člen Nomenmortis. Na to, že pred svojou "premiérou" mal v Púchove dve skúšky, odohral dobre. To isté platí pre zvyšok kapely, ktorá rýchly a brutálny death metal do ľudí hustila bez známok neistoty, čo sa odrazilo aj na búrlivej odozve u publika, kde sa o stage diving starali aj niektorí viac či menej opití členovia viac či menej známych košických kapiel.
Treba však povedať, že úplne jednoznačne táto momentálne "najslávnejšia" slovenská extrémna banda prijatzá nebola. "Hudba Morbid Angel, sóla Slayer" - takýto názor medzi návštevníkmi z hudobníckej, ale aj "laickej" verejnosti znel dosť často. Úprimne povedané, nie neoprávnene. Zvlášť pomalšia skladba z nového albumu podobnosťou k spolku okolo Trey Azagthotha a Pete Sandovala doslova trhala uši. Nuž, kapela to asi takto chce, vo svete aj doma s tým má úspech, takže niet čo riešiť. Odznel aj prídavok, "Suppuration Of My Soul" z debutu "The Church Dies".
Spestrením sobotného večera bola tombola, v ktorej mali šťastie tí, ktorí sa zržiavali v sále. Potom, ako Jano "obdaroval zástupy", prišiel čas na finále.
Brnenskú Insaniu som videl už niekoľkokrát, ale ich hudba sa naživo dá stráviť kedykoľvek. Trio Poly (gitara, spev), Klíma (basa, spev) a Black Drum (bicie) okrem zdravo dávkovanej agresivity priniesli na pódium aj dávku vitálnej energie, ktorá tu doteraz viac - menej absentovala. Neustály pohyb, živelnosť, spojená s výraznou melodikou, inteligenciou, nadhľadom a humorom - o tom je "astrálny hard core" brnenskej legendy.
Vo vyše hodinovom bloku Insania prevetrala najväčšie hity zo všetkých albumov, prihodila čerstvé novinky. Spievalo sa po anglicky i po česky a nechýbali sebaironické komentáre.
"Když jsme ještě byli mladí a naivní, udělali jsme videoklip k písničce Zimní varování. Žádná televize v Čechách ani na Slovensku ho však nebyla ochotna vysílat, tak vám tuto skladbu aspoň zahrajeme."
"Naivity zbavení starci" dohrali okolo deviatej večer, a festival, ktorý nakoniec dopadol nad očakávanie dobre, bol za nami. Snáď sa ďalšie pokračovanie vydarí aspoň tak, a vyhne sa v úvode spomenutým nervákom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.