Klimatický fenomén El Niňo sa opakuje každé tri až štyri roky. Táto krátka perióda však nastúpila až v 20. storočí. V rokoch 1850
Údaje o vývoji teplôt v predchádzajúcich 155 rokoch vedci získali chemickou analýzou vápenatých kostier koralov z atolu Maiana v centrálnej oblasti Tichého oceánu, kde je počiatok El Niňa. Kompletné údaje z tohto regiónu sú k dispozícii približne od polovice 20. storočia.
Ich porovnanie ukázalo, že teplotné podmienky, vedúce ku vzniku El Niňa, sa v intervale troch až štyroch rokov opakujú až od roku 1900. To zvádza vyvodiť záver, že na to má vplyv globálne otepľovanie. Od roku 1970 sa však cyklus opäť približuje viac k hranici štyroch rokov, hoci dovtedy mal bližšie k trom rokom.
Tropický Tichý oceán ovplyvňuje počasie na celej zemeguli. Keď tu vznikne El Niňo, ktorý posiela teplú vodu k brehom Južnej Ameriky a spôsobuje zmeny smerov pasátových vetrov, potom sa zmení výdatnosť zrážok na všetkých kontinentoch. Na včasných predpovediach tohto úkazu majú preto veľký záujem v prvom rade poľnohospodári.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.