Neobývaný internát využíva učilište na podnikateľské účely
Stará Ľubovňa - V Staroľubovnianskom okrese v ostatnom čase prejavujú rodičia, ktorých deti končia základnú školu, dosť veľký interes o Stredné odborné učilište poľnohospodárske (SOUP). Príčin je viac. Škola sa dostala do povedomia ľudí výchovno-vyučovacími výsledkami, žiakov priťahujú aj nové, technicky vybavené, moderné priestory. O priblíženie celkovej situácie v SOUP v Starej Ľubovni sme požiadali riaditeľa školy Štefana Mikuša.
- V súčasnosti študuje v našom učilišti 324 žiakov v 14 triedach. Absolventi trojročných učebných odborov majú možnosť pokračovať v dvojročnom nadstavbovom štúdiu v odboroch poľnohospodárstvo a stavebníctvo, ktoré končia maturitou.
* Vraj je najväčší záujem o dva štvorročné maturitné odbory...
- Je to pravda. Určite najviac žiakov lákajú štvorročné odbory podnikanie v poľnohospodárstve a agropodnikateľ so zameraním na poľnohospodársku prevádzku a na vidiecku turistiku.
* Vaša škola má aj rómskych žiakov. Nemáte s nimi priveľké problémy?
-Že by to bolo celkom ideálne, sa povedať nedá. No snažíme sa im vychádzať v ústrety. V obci Lomnička sme zriadili vysunuté pracovisku. Ide o dvojročný odbor poľnohospodár, v ktorom do prvého ročníka v tomto školskom roku nastúpilo 18 výlučne rómskych žiakov.
* Ako je na tom vaša škola s modernizáciou jednotlivých objektov?
- Snažíme sa aj o takúto prácu. Na bloku teoretického vyučovania, sme zrekonštruovali strechu a v podkroví sme získali ďalších osem tried tri triedy klasické a päť odborných učební predovšetkým pre informatiku a výpočtovú techniku.
* Na to všetko treba veľa peňazí. Kto vám pomáha?
- Ani my nemáme finančných prostriedkov nazvyš. Z Krajského úradu v Prešov dostávame financie iba na mzdy zamestnancov a na prevádzku učilišťa, čo činí 65 percent z rozpočtu školy. Snažíme sa však umne využívať neobývaný internát našej školy, na účely podnikateľskej činnosti ktorá nám prináša zisk do rozpočtu školy asi 34 percent.
* Nezanedbateľnou súčasťou školy vášho typu je prax, ako ste na tom v tomto smere?
- Máme vlastnú autoškolu, v ktorej sa bez väčších problémov pripravujú na svoje povolania budúci traktoristi. Vo vlastných objektoch praktického vyučovania sa naše žiačky zdokonaľujú v takých profesiách ako je šitie, varenie a chlapci si osvojujú zručnosť pri ručnom a strojovom obrábaním kovov. Praktické vyučovanie zabezpečujeme aj vďaka pomoci poľnohospodárskych družstiev v Jarabine, Plavnici a v Podolinci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.