Michal Bartko na utorňajšom (31. 10. 2000) zasadnutí MsZ prečítal oznámenie, podľa ktorého poslanec Peter Čuchta prestáva byť členom ako aj sympatizantom ZRS a stáva sa nezávislým poslancom svidníckeho parlamentu. Ale bol to práve P. Čuchta, ktorý na 15. zasadnutí MsZ najviac "podkuroval" vedeniu mesta svojimi poznámkami a požiadavkami. Nepozdávalo sa mu, že k niektorým materiálom neboli predložené aj dôvodové správy a pozastavil sa aj nad tým, že vedenie mestskej samosprávy si od poslancov okrem súhlasu nevyžiadalo aj schválenie predaja budovy okresnému úradu. Po vysvetlení primátora mesta M. Bartka, že poslanci tento akt akceptovali pri úprave mestského rozpočtu, formálne - právnej požiadavke poslanci svidníckeho MsZ urobili zadosť na záver rokovania, keď v záverečnom uznesení schválili aj odpredaj tejto budovy.
Program rokovania svidníckych poslancov bol bohatý, ale väčšinou si vypočuli informačné správy, na ktoré nemajú priamy dosah. Išlo napríklad o stav poskytovania zdravotníckej starostlivosti Nemocnicou s poliklinikou (NsP), vývoj nezamestnanosti v meste, či zásobovanie pitnou vodou a stav transformácie majetku Východoslovenských vodárni a kanalizácií (VVaK). Riaditeľ NsP vo Svidníku Peter Ziman sa dokonca pochválil, že za posledné obdobie nezaregistrovali žiadnu sťažnosť pacientov na úroveň zdravotníckych služieb a že nedošlo k poškodeniu žiadneho pacienta pre nedostatok finančných prostriedkov alebo liekov. Naopak, konštatoval, že za posledné dva roky sa nemocnici podarilo doplniť technické a prístrojové vybavenie za 15 miliónov Sk.
O priaznivom vývoji zamestnanosti mohol poslancom referovať aj riaditeľ okresného úradu práce Vladimír Halaj, ktorý konštatoval, že vo Svidníku najvyššia miera nezamestnanosti bola v januári, kedy dosahovala skoro 30 percent, a najnižšou je práve teraz, kedy k začiatku októbra dosahovala ani nie 19 percent ekonomicky činných občanov. Lenže je to výsledok systému verejnoprospešných prác, ktorý vláda spustila od augusta a jeho dôsledky pominú koncom roka, kedy tento systém má skončiť. S jeho obnovením sa ráta na budúci rok, ale už v zmenenej forme. Medzitým sa však opäť predpokladá zhoršenie situácie v zamestnanosti, kedy koncom roka sa v okrese Svidník očakáva nárast miery nezamestnanosti až na 29 percent.
Z vystúpenia riaditeľa VVaK, odštepný závod Svidník Michala Kačmára zaujala informácia, že do vlády sa dostala koncepcia transformácie majetku VVaK, podľa ktorej sa uvažuje s vytvorením 14 veľkých vodárenských spoločnosti. Z toho vo východoslovenskom regióne by mali pôsobiť dve - jedna so sídlom v Košiciach a druha so sídlom v Poprade. Primátor Svidníka M. Bartko doplnil o informáciu z minulotýždenného rokovania Regionálnej rady Združenia miest a obcí Šariš, na ktorom bola prerokovaná iniciatíva prešovského primátora Juraja Kopčáka. Ten navrhoval vytvoriť vodárenskú spoločnosť s pôsobnosťou v rámci Prešovského kraja. Členovia Regionálnej rady ZMO Šariš sa však priklonili k myšlienke členstva vo vodárenskej spoločnosti so sídlom v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.