všetkých zúčastnených strán vyvíjať väčší, sústredenejší, tlak na Vládu SR, aby sa riešila jednak situácia v nezamestnanosti na východe republiky, ako aj v rozhodovaní o projektoch v okresoch s vysokou mierou nezamestnanosti. Na tripartite sa konštatovalo, že z Prešovského kraja odišlo 28 projektov, ktoré predpokladali investíciu v celkovom objeme 40 miliónov korún. O ich ďalšom osude však už žiadna zo strán sociálnych partnerov nemá bližšie vedomosti.
S otázkou ako hodnotí rokovanie krajskej tripartity, se náš denník obrátil na predsedu Krajskej rady Konfederácie odborových zväzov v Prešovskom kraji Miroslava Žeca (na obr.).
"Nikdy som nepopieral, že každá informácia je zdrojom úspechu. Pre nás každý prísun informácií, aj takýmto spôsobom na tripartite, je istým prínosom. Odborári, a vlastne, i celé osadenstvo tripartity, naznačili, že keď nechceme byť len štatistikmi na tejto pôde, potrebujeme robiť isté opatrenia. Myslím si, že po prvýkrát sme sa dohodli na vyvíjaní tlaku, voči ministerstvám aj voči najvyššej RHSD. Vidíme, že kým nevznikne istá prepojenosť medzi týmito radami, tak je to o ničom. Zároveň som požiadal o zhotovenie analýzy dvoch okresov, s najnižšou a naopak s najvyššou mierou nezamestnanosti. Požiadal som tiež o to, aby na ďalšie rokovanie tripartity boli prizvaní zástupcovia týchto okresov a aby sa spolu s nimi hľadali východiská riešenia nezamestnanosti v týchto okresoch. Zároveň sme požiadali pozvať aj ministra výstavby a regionálneho rozvoja, aby nám zodpovedal na otázky týkajúce sa odoslaných projektov, o ktorých žiaľ nič viac nevieme. Dohodli sme sa, že budeme trvať na účasti samotného ministra, nie ako bolo zvykom posielať tu pracovníkov ministerstva."
Spomínali ste, že po prvýkrát ste sa dohodli na vyvíjaní tlaku. Môže to bližšie špecifikovať?
"Požiadal som sociálnych partnerov, aby sme v súvislosti s 28 projektami, ktoré dnes trčia na Ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja SR, vyzvali Vládu SR k ich riešeniu. Nemáme žiadnu spätnú väzbu či sú to dobré projekty, či ich netreba nejako dopracovať a podobne, teda ani nevieme čo sa robí. Môžeme iba konštatovať, že sa v našom regióne naďalej hromadne prepúšťa. S tým nemôžeme byť v žiadnom prípade spokojní. Ak na jednej strane hovoríme, že je potrebné robiť rozvojové programy, tak sa nemôže stať, aby administratíva a byrokratické postupy spôsobili, že 28 rozvojových projektov leží niekde na ministerstve. To všetko bez ohľadu na to, či bude odpoveď kladná alebo záporná. Chýba tu táto väzba a na to sme tu poukázali."
Hovorili ste o vyvíjaní tlaku tak voči vrcholným štátnym inštitúciám až na úrovni podpredsedu Vlády SR Hamžíka, ako aj voči najvyššej Rade hospodárskej a sociálnej dohody (RHSD).
"Ďalšie prijaté opatrenie sa dotýkalo toho, aby súbežne s tlakom na Vládu SR išla aj požiadavka na najvyššiu tripartitu - Radu hospodárskej a sociálnej dohody. Aby sa aj RHSD s mimoriadnou vážnosťou zaoberala situáciou v Prešovskom kraji. Naďalej sa tu prehlbuje pokles zamestnanosti, pokračujú hromadné prepúšťania, mzdy ostávajú na tej istej úrovni ako boli pred dvoma rokmi, a navyše sú podstatne nižšie ako povedzme v Bratislavskom kraji. O oživovacích programoch tu nemôže byť ani reči. A to aj napriek tomu, že všetky projekty, to už dnes môžem smelo povedať, z mimo európskych štruktúr plynú do Prešovského kraja. Žiaľ, ten efekt tu nie je vidieť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.