riaditeľa prešovského závodu Sergeja Galajdu, ktorý nás však prostredníctvom svojej sekretárky nasmeroval na košickú centrálu. Na náš dotaz nám odpovedal riaditeľ ekonomicko-finačného útvaru Ján Kravčák. "Je to úplná hlúposť, neviem, kto vás takto zavádza," bola jeho prvá reakcia. Netajil však, že sa stávalo, že ich zamestnanci dostali namiesto výplatného termínu pätnásteho dňa v mesiaci mzdu až okolo tridsiateho."Ale výplaty boli vždy v tom istom mesiaci," zdôraznil. "Myslíte si, že keď výplata mešká týždeň, dva, je to problém? Ja tvrdím, že Cestné stavby sú jedným z málo podnikov, ktorý výplaty dáva tak, ako majú by," povedal Kravčák.
V prešovskom závode pracuje 295 zamestnancov a ako sme sa od J. Kravčáka dozvedeli, za mesiac september v prešovskom závode vychádzajú priemerné výplaty na 20-tisíc korún. "Naši zamestnanci teraz nedostanú iba základné platy, ale aj nárast miest, preto budú výplaty ešte raz také vysoké ako v bežnom mesiaci." Ide o akúsi formu odmeny, keďže oproti predpokladanej priemernej mzde 11 500 korún doteraz "brali" iba 10 883 Sk.
Prešovský závod má, podľa vyjadrenia Jána Kravčáka, v tomto roku dostatok práce (výkony za 9 mesiacov 184.039 tisíc korún). Robia hlavne štátne zákazky a s peniazmi boli problémy hlavne na začiatku roka. "Slovenská správa ciest, ako hlavný investor, postupne uvoľňovala financie a v mesiacoch august i september sme dostali na účet ďalšie peniaze. Zrejme sa do konca roka ani nestihne všetko urobiť." Na problémoch sa v priebehu roka podpísal aj nedostatok asfaltu. Situáciu vyriešili dovozom tejto komodity z Rakúska.
Budúcnosť spoločnosti vidí Ján Kravčák perspektívne. Minulý týždeň sa konalo mimoriadne valné zhromaždenie, o ktoré požiadal ich akcionár spoločnosť SIPEE Holding GmbH Viedeň, ktorá patrí do okruhu spoločnosti Eurovia Francúzsko. V rámci koncentrácie kapitálu získal tento francúzsky nadnárodný koncern zameraný na cestné staviteľstvo kontrolu nad akciovou spoločnosťou Cestné stavby Košice. Ako nás informoval podpredseda predstavenstva akciovej spoločnosti a riaditeľ ekonomicko-finančného útvaru Ján Kravčák, zámerom vstupu spoločnosti Eurovia do ich firmy je rozvinúť svoje obchodné a výrobné aktivity na slovenskom trhu. "Výsledný efekt sa prejaví neskôr. Očakávame aj finančnú pomoc. Prakticky ide o zmenu väčšinového majiteľa, ktorý kúpil ďalšie akcie Cestných stavieb. V prvej fáze už vlastnil 30 percent, teraz získal majoritu a jeho snahou je do konca roka mať v rukách asi 78 percent akcií. Nákup akcií sa bude diať formou verejného prísľubu," povedal nám o zmenách v spoločnosti Ján Kravčák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.