princom na palube pristálo krátko po 12. hodine na letisku Sliač. Návštevu vykonáva na pozvanie prezidenta SR Rudolfa Schustera. Následník britského trónu, ktorý bol v Bratislave už v roku 1991 v rámci návštevy bývalého Československa, začal dvojdňový pobyt na Slovensku v Banskobystrickom kraji za stáleho dažďa.
Banská Bystrica - Na Námestí SNP privítal princa Charlesa banskobystrický primátor Ján Králik, ktorý vzácnemu hosťovi počas krátkej prechádzky v daždivom počasí a za prítomnosti niekoľko desiatok Banskobystričanov priblížil významné medzníky v histórii mesta, ktoré si prednedávnom pripomenulo 745. výročie udelenia kráľovských výsad. Princa, o ktorom je známe, že je obdivovateľom architektonických pamiatok, informoval aj o najvzácnejších budovách v centre mesta.
Napriek ohlasovaným prísnym bezpečnostným opatreniam bola atmosféra na námestí SNP viac ako spontánna. Niekoľko sto vytrvalých obyvateľov i návštevníkov mesta čakalo na vzácneho hosťa v silnom lejaku viac ako hodinu. Princa privítali srdečnými pokrikmi sprevádzanými fanfárami trubačov zo známej "šikmej veže". Následník britského trónu spod dáždnika viacerým podal ruku a povedal si s nimi slovko-dve na ceste do Informačného centra British Council. Podobne priateľská nálada bola aj v Zolnej a Ponikách, kde si sympatie získaval vzácny hosť svojou vľúdnosťou a bezprostrednými kontaktmi s občanmi. Trošku sklamaný bol princ potom, čo sa prihovoril dvojici mladých ľudí v Ponikách, tí však s ním nedokázali komunikovať po anglicky, hoci potvrdili, že v škole sa anglický jazyk učia.
V banskobystrickom Centre British Council, ktoré má približne 400 stálych členov, princ otvoril výstavu farebných fotografií motýľov anglického učiteľa pôsobiaceho na Slovensku Conrada Riepla "Okrídlené kvety Slovenska". Tie, ako sám priznal, patria aj medzi jeho záľuby. Na malej recepcii potom ponúkli následníka britského trónu na naše pomery atypickými pochúťkami ako špargľami v losose, lososovou roládou či hruškami s gaštanovým pyré.
Zolná/Poniky - Princ Charles si hneď po prílete na Slovensko prezrel katolícky kostol v Zolnej v okrese Zvolen. V kostole sa nachádzajú mimoriadne hodnotné fresky zo začiatku 14. storočia, ktoré sa v súčasnosti reštaurujú. Fresky tvoria christologický cyklus - maľby od ukrižovania až po scénu Noli me tangere (Nedotýkaj sa ma), keď Ježiš po zmŕtvychvstaní stretol Máriu Magdalénu. Britský hosť si prezrel i obraz Sv. Valentína, čo sa považuje za totálny unikát v krajine na sever od Álp. Sv. Valentín býva jedine v Taliansku a v krajinách južne od Álp.
Katolícky kostol v Ponikách v okrese Banská Bystrica bol jeho druhou zastávkou. Zaujal ho tým, že sú v ňom fresky zo 14. a začiatku 15. storočia už po reštaurovaní. Presbytérium kostola je vymaľované freskami, pripomínajúcimi talianske baziliky, napríklad baziliku Sv. Františka v Assisi.
Vyše štvorhodinový pobyt v Banskobystrickom kraji ukončil následník britského trónu prehliadkou Badínskeho pralesu. Zrejme nerátal s tým, že v pralese ho budú učiť Slováci hrať na fujare. Túto možnosť mu ponúkol 82-ročný Ján Mikuš zo Zvolena, ktorý tento hudobný nástroj pre následníka britského trónu zhotovil. Ako J. Mikuš uviedol, bol veľmi milo prekvapený schopnosťou princa správne sa chopiť nástroja. "Hneď rozlíšil, kde treba pridržať dierky, aby vylúdil určité tóny. O hru na fujare sa veľmi zaujímal a ak by sa tomu venoval aktívne, isto by sa naučil hrať veľmi rýchlo," dodal Zvolenčan, ktorý dlhé roky pracoval vo Výskumnom ústave lesného hospodárstva. Po šestnástej hodien a s približne polhodinovým meškaním, v porovnaní s pôvodným plánom, odletel princ Charles aj so sprievodom do Bratislavy.
Autor: Sliač (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.