dni, respektíve pracovné porady všetkých firiem podieľajúcich sa na tejto stavbe, sa konajú pravidelne raz za mesiac.
Podľa slov výrobného námestníka Slovenskej správy ciest, Investorského útvaru Košice Jozefa Fabiana, sa na ňom vyjasňoval harmonogram, podľa ktorého sa bude na stavbe pokračovať. "Každá zo strán podieľajúcich sa na výstavbe tunela Branisko, má svoje požiadavky (na dĺžku jednotlivých prác a úkonov - pozn. red.), ktoré sa snaží presadiť. Našou úlohou je koordinovať harmonogram prác prvej etapy - stavebnej časti a druhej etapy - technologickej časti. Dôležitý pre nás je dátum spustenia skúšobnej prevádzky a zmluvný termín odovzdania prác, ktorý je stanovený na máj 2002."
Pripomíname, že druhá etapa je zameraná na technologické vybavenie tunela, vetraciu šachtu a pridružené objekty, zhotovovateľom ktorých je ZPA Křižík, a. s., Prešov. Dodávateľom stavebnej časti (prvej etapy - pozn. red.) je Združenie Branisko,v ktorom je sedem firiem.
Výrobný námestník J. Fabian zároveň dodal, že v pondelok 6. novembra sa majú zúčastnené strany, vrátane konzultanta (firma Terraprojekt, a. s., Bratislava) a generálneho projektanta (INCO - Banské projekty, s. r. o., Bratislava) stretnúť a dohodnúť sa na koordinácii a spracovaní záverečného harmonogramu prác.
Zaujímalo nás aj financovanie tejto, podľa slov premiéra Dzurindu, prioritnej stavby na Slovensku. Námestník Fabian nám povedal, že financovanie prebieha plynule. Na tento rok predstavoval objem investícií 840 miliónov korún. Zhotoviteľ stavebnej časti Združenie Branisko požiadal o navýšenie finančných prostriedkov pre portálové objekty (vstupné objekty pred tunelom - pozn. red.) o ďalších 120 miliónov v prvej etape a o ďalších 90 miliónov na stavebnú časť v druhej technologickej časti. Na realizáciu technologickej časti, dodávateľom ktorej je ZPA Křižík Prešov, je v tomto roku vyčlenených 150 miliónov korún, z ktorých sa doteraz preinvestovalo necelých 17 miliónov.
Bezproblémový prísun materiálu na stavbu nám potvrdil majster Hydrostavu, a. s., Pavol Holka. Podľa neho výroba nepociťuje nejaké problémy. "Mzdy mávame načas a dúfam, že to tak aj zostane," skonštatoval.
Zároveň nám majster vysvetlil, čo sa momentálne na stavbe deje. "Teraz robíme sekundárne ostenie. Našou úlohou je dorobiť ostenie po tento vedľajší záliv (bezpečnostná odstavná plocha v tuneli - pozn. red.). Ďalej sa robia medzistropy. Na sekundárnom ostení musí byť 28 dňová pevnosť, aby sa mohol robiť ďalší medzistrop. Preto na medzistrope teraz stojíme a robíme na zálive."
Zároveň dodal, že medzistrop bude slúžiť na oddelenie prechodnej časti tunela od vzduchotechnickej časti. Nad ním bude vzduchotechnické zariadenie, ktoré bude prisávať čerstvý vzduch a odsávať spaliny.
"Betonáže sú na hodiny rozpočítané. Robíme 24 hodín v kuse. Sekundárne ostenie betónujeme asi šesť až sedem hodín, potom to desať hodín stojí. Keď má betón požadovanú pevnosť, skladáme lešenie dolu a ide sa ďalej. Nám je jedno, či začíname betónovať o jednej hodine v noci, alebo o štvrtej hodine poobede. Tu sa nemôže stať, že jedna zmena skončí a ide domov. Keď príde druhá , doslova si odovzdávame lopaty," uzavrel majster Pavol Holka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.